Didbutelis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
24,7 litrų talpos stiklinis didbutelis su užraugtu alumi.
Bulgariškas didbutelis дамаджана.

Didbutelis (angl. carboy, demijohn) – talpyklė didelis butelis, paprastai 20-60 litrų talpos[1], nors kartais didbuteliais vadina butelius pradedant vieno galono (3,8 l) ar 5 litrų talpa.[2] Didžiausi didbuteliai būna 25 l talpos.

Didbuteliai pirmiausia naudojami skysčių (vandens, chemikalų) pervežimui ir laikymui.[3] Polipropileniniuose didbuteliuose laboratorijose paprastai laiko ir gabena distiliuotą vandenį. Tokie buteliai paprastai pripildomi per viršų (per kakliuką), o vanduo išleidžiamas pro čiaupą apatinėje dalyje.

Dažnai didbuteliuose gamina namų gamybos gėrimus (vyną, girą ir pan.).

Gėrimų gamyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Stikliniuose ir plastikiniuose didbuteliuose gamina vyną, midų, girą, alų. Tokius butelius paprastai užkemša guminiais ar pan. kamščiais, neleidžiančiais į rūgstantį gėrimą patekti bakterijoms ir deguoniui.

Darant naminį alų didbuteliuose dažnai atlieka pirminį rauginimą, o po to perpila į kitus didbutelius ar paprastus butelius išlaikymui.

Gėrimų gamyboje naudojami didbuteliai dažnai apipinami vytelėmis.

D. Britanijoje 4,5 l talpos didbuteliai, naudojami gėrimų gamyboje, vadinami demijohn.

Naudojimas laboratorijose[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuolaikinėse laboratorijose paprastai naudojami plastikiniai didbuteliai, nors daug kur iki šiol tebenaudojami stikliniai didbuteliai, pagaminti iš nedužaus ir rūgštims bei halogenidams atsparaus stiklo.

Laboratoriniuose didbuteliuose paprastai laiko tirpiklius ar dejonizuotą vandenį. Tokie didbuteliai dažnai turi čiaupelius turiniui pilstyti. Laboratorijose į didbutelius dažnai pila atliekinius tirpiklius ir kitas chemines atliekas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. ASTM D996, Packaging Terminology
  2. Didbuteliai
  3. Soroka, W (2008). Glossary of Packaging Terminology. IoPP. pp. 33. ISBN 1-930268-27-0.