Devintoji planeta

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Crystal Clear action spellcheck.png  Šį straipsnį ar jo skyrių reikėtų peržiūrėti.
Būtina ištaisyti gramatines klaidas, patikrinti rašybą, skyrybą, stilių ir pan.
Ištaisę pastebėtas klaidas, ištrinkite šį pranešimą ir apie tai, jei norite, praneškite Tvarkos projekte.
Ledo milžine laikoma devintoji planeta, užtemdanti Paukščių Tako centrą. Dailininko piešinys.

Devintoji planeta – hipotetinė išorinės Saulės sistemos planeta. Jos gravitacinis poveikis galėtų paaiškinti statistinę anomaliją nuo orbitos nutolusių transneptūninių objektų (TNO) grupę, kurių daugiausiai rasta Koiperio juostoje, „Išsisklaidžiusio disko“ regione. Šios neatrastos superžemės dydžio planetos masė būtų dešimties kartų didesnė nei Žemės, skersmuo du ar keturis kartus didesnis už Žemės. Ištęstoje orbitoje planeta apsisuktų maždaug per 15 000 metų. Iki šiol nustatyti devintosios planetos egzistavimo nepavyko.[1][2]

2014 m. buvo pradėtas spėjimas, kad daugiausiai nutolusių objektų buvo dėl devintosios planetos, kada astronomai Chad Trujillo and Scott S. Sheppard pastebėjo Sednos ir 2012 VP113, bei kitų objektų orbitos panašumus. 2016 m. pradžioje Konstantin Batygin ir Michael E. Brown apibūdino kaip panašios orbitos 6 transneptūniniai objektai (TNO) galėtų būti pagrįsti devintosios planetos egzistavimu ir jos orbitos pasiūlymu. Ši hipotezė galėtų taip pat įrodyti transneptūninių Saulės sistemos planetų orbitų statmenį.

Batygin ir Brown teigė, kad devintosios planetos branduolys yra pirmykštė planeta milžinė, kurią Jupiteris vykstant Saulės sistemos genezei išstūmė iš savo pradinės orbitos. Kiti teigia, kad planeta atklydo iš kitos žvaigždės, kurios vadinamos planetomis klajūnėmis arba kad ji susidarė tolimojoje orbitoje ir atsidūrė ekscentriškoje orbitoje.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Achenbach, Joel. "New evidence suggests a ninth planet lurking at the edge of the solar system", 2016-01-20.
  2. Skibba, Ramin. „Is Planet Nine Even Real?“. The Atlantic (2017-12-08).