David Miliband

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
David Wright Miliband
David Miliband 2.jpg
Gimė 1965 m. liepos 15 d. (56 metai)
Jungtinė Karalystė Jungtinė Karalystė, Londonas
Tėvai Ralph Miliband (tėvas) , Marion Kozak (motina)
Sutuoktinis (-ė) Louise Shackelton
Vaikai Issac ir Jacob
Religija Ateistas
Partija Leiboristų partija
Išsilavinimas Politikas, Oksfordo Universitetas, Didžioji Britanija
Commons-logo.svg Vikiteka David Miliband

Deividas Vraitas Milibandas (angl. David Wright Miliband g. 1965 m. liepos 15 d. Londone) – Jungtinės Karalystės Leiboristų partijos politikas. D. Milibandas yra Didžiosios Britanijos Parlamento narys nuo 2001 m. Nuo 2007 iki 2010 m. buvo šalies užsienio reikalų ministras. Leiboristams pralaimėjus rinkimus 2010 m. gegužę tapo šešėlinės leiboristų vyriausybės užsienio reikalų ministru.

D. Milibandas yra vėlyvojo marksizmo teoretiko Ralfo Milibando sūnus. Gordonui Brownui pasitraukus iš leiboristų partijos lyderio posto, jis ir jo brolis Edas Milibandas yra laikomi pagrindiniais kandidatais užimti partijos pirmininko postą.

D. Milibandas studijavo Oksfordo ir Masačiusetso technologijos institute. Savo karjerą jis pradėjo Viešosios politikos tyrimų institute. Būdamas 29 m., D. Milibandas tapo opozicinės Leiboristų partijos lyderio Toni Blero politikos vadovu. Jis buvo vienas pagrindinių pagalbininkų rengiant Leiboristų partijos programą 1997 m. Bendruomenių rūmų rinkimams, po kurių leiboristai trylikai metų atėjo į valdžią. Bleras paskyrė D. Milibandą Ministro Pirmininko politinės vienybės vadovu, kuriuo jis buvo iki 2001 m., kuriais jis buvo išrinktas į Didžiosios Britanijos parlamentą.

D. Milibandas keletą metų dirbo žemesniuosiuose ministerijų sluoksniuose britų vyriausybėje. Tuo laikotarpiu jis dirbo švietimo ir gebėjimų departamente, vėliau tapo Aplinkos ministru. Jam einant šias pareigas klimato pokyčių problema tapo prioritetine. G. Brownui tapus premjeru, D. Milibandas užėmė užsienio reikalų ministro postą ir tapo jauniausiu šias pareigas einančiu britu per pastaruosius trisdešimt metų.

Vaikystė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

David Miliband gimė Londone, žydų emigrantės iš Lenkijos Marion Kozak ir Belgijoje gimusio marksisto Ralpho Milibando šeimoje. Apie savo kilmę pats D. Milibandas sakė: „aš esu žydų emigrantų vaikas ir tai yra labai svarbi mano identiteto dalis“. Abu jo seneliai iš tėvo pusės gyveno žydų kvartale Varšuvoje. O senelis Samuelis, kuris buvo profesionalus odos gaminių siuvėjas, kovojo Raudonosios armijos pusėje per lenkų-sovietų karą 1919-1921 m. ir po to išvyko į Belgiją. Jo senelė Renia taip pat emgiravo į Belgiją ir su Samueliu susituokė 1923 m. Prasidėjus II pasauliniam karui ir vokiečiams įsiveržus į Belgiją, Samuelis su D. Milibando tėvu Ralphu pabėgo į Angliją, o motina su jaunesniąja seserimi Nan liko Belgijoje. Pora vėl susijungė tik 1950 m. Lankydamsis Varšuvoje 2009 m., D. Milibandas aplankė savo šeimos kapą Varšuvos žydų kapinėse. Vizito metu jis pareiškė: „mano motina gimė čia, jos gyvybę išsaugojo tie, kurie rizikavo savo pačių pastoge, gelbėdami ją nuo nacių prievartos“. Jis taip pat sakė, jog yra vienas iš milijono britų, turinčių lenkiško kraujo.

Išsilavinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

David Miliband mokėsi Haverstocko mokykloje Camdene, Londone. Vėliau Benton Parko mokykloje Rawdono kaime netoli Leedso. Taip pat Bostone, Masačiusetse, kol galiausiai baigė Harverstocko bendrojo lavinimo mokyklą, kurioje mokėsi 1978-1983 m. Jis išlaikė keturis A lygio, tris Bs ir D egzaminus bei gavo kvietimą mokytis Oksfordo universitete. Jis baigė filosofijos, politikos ir ekonomikos bakalauro studijas. Nuo 1988 iki 1989 m. mokėsi Masačiusetso technologijos institute, kuriame jam buvo suteiktas politikos mokslų magistro laipsnis. Besimokydamas JAV laimėjo Kenedžio stipendiją.