David Attenborough

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
David Attenborough
David Attenborough 2015 m.
Gimė 1926 m. gegužės 8 d. (97 metai)
Islevortas, Midlseksas, Anglija
Tėvas Frederick Attenborough
Motina Mary Clegg
Vaikai 2
Veikla Laidų vedėjas, gamtos istorikas, rašytojas
Alma mater Kleiro koledžas
Londono ekonomikos ir politikos mokslų mokykla
Parašas

Seras Deividas Frederikas Etenboro (angl. David Frederick Attenborough, g. 1926 m. gegužės 8 d.) – anglų laidų vedėjas, biologas, gamtos istorikas ir knygų autorius. Jis geriausiai žinomas už savo rašybą bei itin išsamias devynias gamtos programas, kurias sukūrė bendradarbiaudamas su BBC Natūrialiosios istorijos departamentu, apie gyvąją gamtą Žemėje.

Etenboro buvo BBC vyriausiasis darbo vadovas, XX a. 7–8 deš. buvo atsakingas už atsakingas už laidas, leidžiamas į BBC eterį. Etenboro pirmąkart išgarsėjo 1954 m., kuomet vedė laidą „Zoo Quest“. Jo kaip rašytojo, laidų vedėjo ir užkadrinio balso karjera truko kone aštuonis dešimtmečius: per šį laikotarpį Etenboro su savo kūrybine komanda sukūrė tokias plataus atgarsio sulaukusias franšizes, kaip „Natural World“,[1] „Wildlife on One“, „Planet Earth“ ir „The Blue Planet“.[2] Jis – vienintelis asmuo, kuris yra laimėjęs BAFTA apdovanojimus monochrominės, spalvotos, 3D, 4K bei aukštosios raiškos kategorijose. Per visą gyvenimą Etenboro yra pelnęs daugelį garbės laipsnių ir apdovanojimų, įskaitant tris „Emmy“ apdovanojimus už nepriekaištingą laidų įgarsinimą.

Etenboro taip pat yra žinomas už savo viešus pasisakymus gamtosaugos klausimais. Jis yra ne kartą pasisakęs už planetos biologinės įvairovės atstatymo būtinybę, yra raginęs stabdyti populiacijos augimą, pereiti prie atsinaujinančių gamtinių išteklių, švelninti klimato kaitos padarinius, mažinti mėsos vartojimą.

Reaguodama į jo nuopelnus kuriant programas apie gyvąją gamtą, Jungtinių Valstijų ne pelno žiniasklaidos organizacija NPR tvirtino, jog Eteneboro „keliavo aplink gaublį, dalinosi savo atradimais bei entuziazmu pasitelkdamas patentuotą, pusiau pašnibždomis skaitantį balsą“. Nors pačiam tai nelabai patinka, Etenboro gimtojoje šalyje neretai tituluojamas Jungtinės Karalystės nacionaliniu turtu. Jis yra režisieriaus, prodiuserio ir aktoriaus Ričardo Etenboro (Richard Attenborough) jaunesnysis ir finansinio patarėjo Džono Etenboro (John Attenborough) vyresnysis brolis.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Attenborough, David. „"Where the Wild Things Are" (Essay for BBC "Made in the Uk")“ (PDF). BBC. Suarchyvuotas originalas (PDF) 5 August 2011. Nuoroda tikrinta 20 January 2010.
  2. „Meerkats United“. WildFilmistory.org. Suarchyvuotas originalas 4 February 2010. Nuoroda tikrinta 20 January 2010.