Pereiti prie turinio

Davaro

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Etiopijos istorinis regionas:
Dawaro
Šalis Oromija
Tautos karraju oromo
Valstybės Fategaras, Davaro

Davaro (gezas: Dawaro) – istorinis Etiopijos regionas ir istorinė valstybė centrinėje šalies dalyje. Šiuo metu sudaro dalį Oromijos regiono (Vakarų Hararghės zona).

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Davaro regionas yra tarp Avašo ir Šebelės upių. Pirmoji jį skiria nuo Ševos šiaurėje, o antroji - nuo Balės regiono pietuose. Vakaruose ežerų juosta atskiria Davaro nuo Gibės regiono, o regiono rytuose yra istorinis Adalio regionas.

Regionas kalnuotas. Per visą eina Gugu kalnai. Gausu upių, kurios suteka į Šebelę ir Avašą.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Fategaras ir Davaro[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Anksčiausios žinios iš Davaro regiono yra iš XIII a., kuomet žinoma, jog čia buvo kasama geležis, kurios gabalėliai, vadinami hakuna buvo naudojami kaip pinigai. Tikriausiai tuo metu į regioną prasiskverbė Islamas. Senieji regiono gyventojai greičiausiai buvo sidamo kilmės.

Apie XIV a. jau egzistavo musulmoniškos valstybės Fategaras ir Davaro. Maždaug tada jos įsitraukė į ilgai trukusį karą tarp krikščioniškos Etiopijos ir musulmoniško Adalio (Ifato), tapdamos svarbia buferine zona. 1328 m. Etiopijos imperatorius užėmė valstybes ir prijungė jas prie Imperijos. Jos buvo valdomos vietininkų, tituluojamų azmachais. Apie du šimtus metų Etiopijos centrinė valdžia siekė įdiegti regione krikščionybę, atsirado daug prozelitų.

XVI a. pr. vėl atsigavus Adalio sultonatui, jo imamas Ahmäd Ibrahim al-Ghazi siekė šių teritorijų prijungimo. Jam pavyko užkariauti Davarą ir Fategarą. Buvo deginamos krikščionių bažnyčios. Galiausiai šalis ryžosi priimti islamą, kuris buvo parankesnis.

Oromo laikotarpis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po Adalio sultonato pralaimėjimo XVI a. viduryje Etiopija laikinai susigrąžino šį regioną, tačiau labai greitai regionas patyrė stiprią oromo migraciją. Jos metu į teritoriją įsiveržė oromo tautos. Iš pradžių imperatoriai bandė juos išvyti, tačiau po 1579 m. kampanijos nebėra žinių apie Imperijos ketinimus susigrąžinti regioną.

Oromo perėmė vietos islamą ir asimiliavo vietos gyventojus. Čia pradėta kalbėti oromiškai.

XIX a. pabaigoje regionas buvo inkorporuotas į Etiopijos imperiją. 1936 m. Etiopiją prijungus prie Italijos Rytų Afrikos, Davaro regionas priskirtas Hararės provincijai (kartu su Adalio ir Balės regionais). Etiopijai iškovojus nepriklausomybę, po 1942 m. regionas tapo Hararghės provincijos šiaurės vakarine dalimi. 1995 m. šią provinciją panaikinus, Davaro atiteko Oromijos regionui.