Daugelio lygių prekybos modelis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Daugelio lygių prekybos modelis – tiesioginių pardavimų modelis, kai nepriklausomi pardavėjai parduoda tam tikros kompanijos prekes. Legaliose daugelio lygių prekybos sistemose aukščiau esantys nariai negali uždirbti nė cento iš naujai pritrauktų narių registracijos mokesčių. Didžiausio uždarbio gali tikėtis tie pardavėjai - vartotojai, kurie sukuria po savim pritrauktų pardavėjų - vartotojų tinklą, nes gaunamas uždarbis ne tik nuo savo parduotų arba įsigytų prekių, bet ir nuo pritrauktų pardavėjų pardavimų/įsigijimų (iki tam tikro lygio). Dažnai daugelio lygių modeliai reklamuojami kaip lengvo uždarbio modelis, tačiau iš tiesų uždirba tik tie žmonės, kurie labai aktyviai pritraukia pardavėjus - vartotojus.

Kartais daugelio lygių modeliai maišomi su nelegaliomis piramidinėmis schemomis. Daugelio lygių prekybos sistemos jau seniai sėkmingai veikia daugelyje pasaulio šalių ir yra pripažinta ekonomistų. Tačiau daugelis nelegalių finansinių piramidžių pristato save kaip daugelio lygių prekybos sistemą (MLM) taip klaidindamos ir pritraukiančios naujus narius.

Jungtinėse Amerikos Valstijose atskirti legalioms MLM kompanijoms nuo piramidinių schemų yra naudojama 70 % taisyklė. Pagal ją yra reikalaujama, kad 70 % pajamų būtų ne iš pritrauktųjų pirkimų savam vartojimui. Kitaip sakant bent 70 % prekių turi būti parduota su šiuo tinklu nesusijusiems žmonėms.

Nelegalioms daugelio lygių marketingo kompanijoms taip pat būdinga slėpti tiesą apie realius platintojų uždarbius.

Daugelio lygių prekybos modelis plačiai pritaikytas internetiniuose uždarbio projektuose, kuriuose galima uždirbti naršant internetą, skaitant laiškus, pildant anketas ir panašiai. Šiuose projektuose realaus uždarbio galima tikėtis tik sukūrus po savim platų pritrauktųjų (referral) tinklą.