Darsūniškio kapinių koplyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 54°44′06″š. pl. 24°07′33″r. ilg. / 54.734926°š. pl. 24.125948°r. ilg. / 54.734926; 24.125948

Kazimiero-bazn-kryzius-64.png
Darsūniškio kapinių koplyčia
Darsūniškis, kapinių koplyčia 2.JPG
Savivaldybė Kaišiadorių rajono savivaldybė
Gyvenvietė Darsūniškis
Adresas Atmainų g.
Statybinė medžiaga medis
Pastatyta XIX a.
Stilius liaudies architektūra


Darsūniškio kapinių koplyčia – medinė koplyčia, stovinti Darsūniškio kaime, Kruonio seniūnijoje, Kaišiadorių rajone, senosiose veikiančiose kapinėse, 0,4 km į pietryčius nuo Darsūniškio Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios ir kelio  1803  KruonisDarsūniškis .

Koplyčios viduje
Slenksčio akmuo su skaičiais „1886“
Koplyčios remontas 2004 m.

Koplyčia, tikėtina, buvo pastatyta XIX a. antroje pusėje – jos durų slenkstyje slūgso akmuo, kuriame iškalti skaičiai „1886“. Statinys stovi kapinių viduryje, šalia yra išlikusių XIX a. pradžios laikotarpio senųjų kapaviečių ir kryžių (kai kurie saugomi koplyčioje). Pietvakarių pusėje yra registriniai Lietuvos karių kapai (unik. kodas 33343).[1] Koplyčia atidaroma per Vėlines.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1818 m. sudegė medinė Darsūniškio bažnyčia. Vietoj sudegusios bažnyčios klebono Antano Mendzigurskio (~1752–1828) rūpesčiu pamaldų laikymui buvo pastatyta pašiūrė, kurioje buvo įrengtas vienas altorius. Greta stovėjo ant keturių stulpų įrengta varpinė gontų stogu ir geležiniu kryžiumi viršuje. 18481855 m. iškilo naujoji, mūrinė bažnyčia. Plečiantis kapinėms, jose buvo pastatyta koplyčia.

Po 1944 m. buvo atstatoma per karą artilerijos sviedinių apgriauta bažnyčia. Kol šventoriaus šiaurės rytiniame krašte buvo statoma laikina medinė koplyčia, pamaldos laikytos kapinių koplyčioje. Šventoriaus koplyčia buvo pašventinta Švč. Panelės Marijos Žolinės ir Šv. Teresės nuo Kūdikėlio Jėzaus titulu.

Sovietmečiu kapinių koplyčia nebuvo naudojama, stovėjo uždaryta, ilgainiui tapo avarinės būklės. Ilgamečio parapijos klebono Prano Genevičiaus (1923–2003) rūpesčiu ji buvo išsaugota, nes vietos valdžia avarinį statinį ketino nugriauti. Apie 1972 m. buvo sutvirtinti koplyčios pamatai, jos stogo gontų danga pakeista šiferiu ant tų pačių konstrukcijų.

20012004 m. Darsūniškio klebono ir žmonių iniciatyva surinkus lėšas, koplyčia buvo remontuojama.[2] Padedant parapijai įrengta ir papuošta atnaujintu altorėliu, švč. Marijos skulptūra. Stogo kraiguose iškelti nauji kryžiai. Darsūniškio bažnyčioje stovėjęs klebono iš kitos parapijos atsivežtas drožinėtas kryžius buvo jo valia dovanotas koplyčiai, todėl 2005 m. su iškilminga procesija perneštas į atnaujintą koplyčią.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šoninis fasadas

Koplyčia stačiakampio plano, su apside, priekiniu fasadu orientuota į pietvakarius. Sienų angos (langai, durys) stačiakampės, fasadai apkalti lentomis. Stogas dvišlaitis, dengtas skardos lakštais, kraigo galuose įrengti kryžiai. Vidus iškaltas dailylentėmis, išlietos betoninės grindys.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Kapai“. Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registras. Nuoroda tikrinta 2016-04-22. 
  2. Kunigas jub. Pranas Genevičius

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka