Dantų implantai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.

Dantų implantas – natūralios danties šaknies pakaitalas, titaninis varžtelis, kuris chirurginiu būdu įsukamas į žandikaulį vietoje iškritusio ar pašalinto danties šaknies. Implantai naudojami vienam, keliems ar visiems dantims atkurti. Yra daug būdų atkurti danties vainiką, tačiau tik implantai leidžia atkurti visą dantį – tiek šaknį, tiek vainiką. Jie laiko dirbtinių dantų vainikėlį ar tiltą taip, kaip šaknys laiko dantį savo vietoje. Dantų implantai padeda atkurti prarastus dantis nešlifuojant ir neapkraunant šalia esančių dantų. Implantas įsriegiamas į žandikaulio kaulą. Esant poreikiui prie jo tvirtinamas laikinas dantis ar dantys, kurie vėliau pakeičiami naujais nuolatiniais dantimis.

Dantų implantų atsiradimo istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuolaikinių titaninių dantų implantų išradėju laikomas švedų mokslininkas profesorius Per-Ingvar Brånemark. Praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje mokslininkas atrado, kad titanas, labai stiprus ir lengvas metalas, įsodintas į natūralų kaulą, gali tarnauti kaip pagrindas, keičiant natūralius dantis dirbtiniais. Žmogaus organizmas, paprastai atmetantis bet kokius svetimkūnius, priima titaną, ir šis lengvai „adaptuojasi“ žandikaulyje. Šis fenomenas buvo pavadintas osteointegracija t.y „kaulo susijungimu“. Pirmuoju pasaulyje pacientu, kuriam 1965 metais profesorius Per-Ingvar Brånemark įdėjo implantus, tapo švedas Gösta Larsson. Naujieji dantys jam tarnavo iki gyvenimo pabaigos, t.y daugiau nei 40 metų - Gösta Larsson mirė 2006 metais.

Profesoriaus Per-Ingvaro Brönemarko garbei jo išrasta implantavimo sistema, kurią gamina dantų implantų gamintoja „Nobel Biocare“, vadinama Brånemark System. Iki šių dienų ji išliko viena sėkmingiausių iš pasaulyje egzistuojančių implantavimo sistemų. 1982 metais Toronte vykusioje konferencijoje profesorius pristatė savo mokslinius tyrimus „Osteointegracija klinikinėje odontologijoje”. Šie tyrimai laikomi atskaitos tašku, kuomet buvo pripažintas ir pradėtas dantų atkūrimui plačiai taikyti dantų implantavimas. Tais pačiais metais JAV maisto ir vaistų administracija patvirtino titano naudojimą implantavimui Jungtinėse Amerikos Valstijose.

2012 metais osteointegracijos gimimo miestu vadinamame Geteborge buvo atšvęstas 60 metų osteointegracijos ir 30 metų kliniškai patvirtinto gydymo dantų implantais jubiliejus, renginyje dalyvavo pats išradėjas Per-Ingvar Brånemark ir jo komanda.

Dantų implantų privalumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dantų implantai – ilgalaikis, sveikas ir estetiškas prarastų dantų atkūrimo būdas. Yra daug metodų atkurti danties vainiką, tačiau tik implantai leidžia atkurti visą dantį – tiek šaknį, tiek vainiką.

 • Apsaugo nuo funkcinių ir fizinių pakitimų: Trūkstamų dantų vietoje nyksta žandikaulis, deformuojasi sukandimas, sutrinka kramtymo funkcija, šalia esantys dantys gali pasislinkti, pakrypti, dėl susitraukusio žandikaulio veidas gali atrodyti senesnis. Į trūkstamo danties ar sugedusio danties šaknies vietą įdėtas dantų implantas apsaugo gretimus dantis nuo pasislinkimo, žandikaulio kaulą – nuo tirpimo, padeda išvengti kitų sveikatai bei žmogaus išorei negatyvių pasekmių.
 • Leidžia išsaugoti sveikus dantis: Dantų implantai padeda atkurti prarastus dantis nešlifuojant ir papildomai neapkraunant šalia esančių dantų.
 • Patikimas ir patogus sprendimas praradusiems visus dantis: Daugelį metų odontologai vyresnio amžiaus žmonėms siūlė rinktis nuimamus dantų protezus. Tačiau tai yra daug trūkumų turintis protezavimo būdas. Jie prastai laikosi, neleidžia tinkamai sukramtyti maisto, pažeidžia gomurį. Tokius protezus nešiojantiems žmonėms neretai sutrinka skonio jutimas, tartis. Jų priežiūra sudėtinga, jie neilgaamžiai. Nenuimami dantys ant dantų implantų gerokai pagerina savo dantis praradusių žmonių gyvenimo kokybę. Dantys ant implantų ne tik visiškai atkuria kramtymo funkciją, netrukdo kalbėti, netrikdo skonio jutimų, bet ir atrodo kaip natūralūs, yra lengvai prižiūrimi ir gali tarnauti visą gyvenimą.
 • Estetiškas ir ilgalaikis sprendimas: Implantai ir prie jų tvirtinami nauji dantys (keraminė karūnėlė ar tiltas) yra pažangi alternatyva nestabiliems, sudėtingai prižiūrimiems ir neilgaamžiams nuimamiems dantų protezams. Suaugę su kaulu implantai atstoja natūralių dantų šaknis ir sudaro labai tvirtą ir stabilią atramą prie jo pritvirtintiems naujiems dantims. Su jais žmonės jaučiasi ir atrodo kaip su savo tikraisiais dantimis. Ant kokybiškų implantų pritvirtinti, nuo savų beveik nesiskiriantys ir labai natūraliai atrodantys bei lengvai prižiūrimi nauji dantys paprastai tarnauja visą likusį gyvenimą.

Kodėl rekomenduojama implantuoti prarastą dantį[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Trūkstamus dantis reikia atkurti, nes jų trūkumas gali pakenkti:

 • Gretutinių dantų būklei: Dantys tai harmoninga sistema. Jei iškritęs dantis nepakeičiamas nauju, ima krypti ir kiti: viršutinis dantis netenka atramos ir slenka žemyn, kol galiausiai ima klibėti ir iškrenta, o šalia esantys dantys išsiklaipo, į tarpus lenda maistas, todėl jie greičiau genda, juos sunku taisyti. Pasislinkę dantys gali sukelti sukandimo problemų.
 • Žandikaulio kaulo irimui: Dantų šaknys remiasi į žandikaulio kaulą taip stimuliuodamos kaulo ląsteles ir neleisdamos kaului tirpti. Jei nėra danties šaknies, kaulo ląstelės toje vietoje pradeda mirti ir kaulas pradeda tirpti. Vieno ar kelių dantų trūkumas gali privesti prie žandikaulio susitraukimo ir veido deformacijos. Pasikeičia veido kontūrai, žmogus atrodo senesnis nei iš tikrųjų yra.
 • Virškinimui ir psichologinei būsenai: Kai trūksta keleto dantų, gali būti sudėtingiau gerai sukramtyti tam tikrus maisto produktus, o tai gali nuvesti prie netinkamos mitybos ir prastos gyvenimo kokybės. Kruopščiai kramtant maistą „užvedama“ visa virškinimo sistema: dantimis yra masažuojamos dantenos ir duodamas signalas smegenims, kad šios savo ruožtu „pasakytų“ virškinimo organams pasirengti priimti maistą. Nesukramtytas ir nesuvirškintas maistas ima rūgti ir pūti, o tai sukelia įvairias virškinimo trakto ligas. Šlakais užterštas organizmą sąlygoja blogą fizinę ir emocinę savijautą.
 • Tarimui: Netekus vieno ar daugiau dantų galima patirti tarties nepatogumų, tokių kaip šveplavimas ir pan. Dantys ant dantų implantų suteikia galimybę jaustis, atrodyti ir bendrauti kaip ir su savais natūraliais dantimis.

Kuo skiriasi dantų implantai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuo metų pasaulyje yra parduodama apie 300 įvairių dantų implantų. Jie skiriasi tarpusavyje pagal savo kokybę, patikimumą, ilgaamžiškumą ir skirtingo gydymo laiko reikalaujančias bei pagal fizinį ir emocinį komforto lygį smarkiai besiskiriančias implantavimo metodikas. Dantų implantavimo eiga ir sėkmė visų pirma priklauso nuo to, kokie konkrečiai implantai naudojami ir kokias gydymo galimybes jie teikia. Vienas iš pagrindinių implantų kokybę apibrėžiančių rodiklių – jų gamintojo teikiamos garantijos. Priklausomai nuo kompanijos kokybiškiems dantų implantams duodamos garantijos laikas gali svyruoti nuo 10 ir daugiau metų. Pasaulyje pripažinti dantų implantų gamintojai savo gaminamiems dantų implantams suteikia viso gyvenimo garantiją.

Dantų implantų priežiūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Naujaisiais dantimis ant dantų implantų, kaip ir natūraliais dantimis, būtina reguliariai ir tinkamai rūpintis:

 • Naujus dantis rekomenduojama valyti šepetėliu ir vaškiniu tarpdančių siūlu kelis kartus per dieną. Kaip ir natūraliems dantims labai tinka tarpdančių šepetėliai.
 • Vengti kramtyti itin kietą maistą (pvz.: ledinukus, riešutų kevalus, t. t.).
 • Keraminiai dantys nebijo dažančių maisto medžiagų.
 • Reguliariai, bent kartą per metus, lankytis pas dantų gydytoją.
 • Kaip ir natūraliems dantims, bent kartą per metus, reikalinga profesionali burnos higienisto procedūra.

Dantų implantavimo metodikos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išskiriami šie pagrindiniai dantų implantavimo būdai:

1.Pagal etapų skaičių

 • Trijų etapų implantacija: pirmu etapu atkeliamos dantenos, įsriegiamas implantas, gleivinė susiuvama,vidutiniškai po savaitės išimami siūlai.Antru etapu po 2-6 mėn. atveriamas jau kaule integruotas implantas ir užsukama gleivinę formuojanti gijimo galvutė, susiūnama,po 5-7 dienų išimami siūlai. Treciu etapu pradedamas implanto protezavimas.
 • Dviejų etapų implantacija, kai gijimo galvutė arba laikinas dantis įdedamas kartu su implantu.

2.Pagal laiką praėjusį po danties pašalinimo:

 • Momentinė implantacija-impantas įdedamas iškart pašalinus dantį.
 • Ankstyva atidėtoji implantacija po 1-1,5 mėn.,kai implantas įdedamas sugijus dantenoms, bet dar nesugijus žandikauliui.
 • Atidėtoji implantacija pilnai sugijus danties šalinimo vietai po 3-6 mėn. ir vėliau.

3.Pagal dantų implantų apkrovimą:

 • Betarpiškas apkrovimas, kai laikinas ar nuolatinis protezas uždedamas 24-72val.
 • Atidėtasis apkrovimas, kai protezuojama po implantų prigijimo(osteointegracijos)

4.Pagal tai ar dantenose daromas pjūvis ar ne:belopė implantacija arba atkeliant dantenų lopą.

Su kokybiškais dantų implantais galima taikyti unikalius dantų implantavimo metodus, kurių dėka chirurginė intervencija yra minimali, todėl pacientui neskauda, netinsta, nekraujuoja dantenos ir nereikia gerti antibiotikų. Dėl implantavimo procedūros paprastumo praktiškai neegzistuoja amžiaus (dantų implantavimas nerekomenduojamas asmenims iki 18 metų) ir sveikatos būklės apribojimų.

Momentinis implantavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Momentinis implantavimas – tai galimybė įsodinti implantą į ką tik pašalinto danties vietą. Implantas paprastai įdedamas per 10–15 minučių. Ant jo iš karto pritvirtinamas laikinas dantis ar dantys, po kelių mėnesių jie pakeičiami nuolatiniais, nuo natūralių nesiskiriančiais, dantimis. Taip maksimaliai sutrumpinamas gydymo laikas, išvengiama siūlių ir papildomų chirurginių intervencijų.

All-on-4[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

All-on-4 dantų implantavimo metodika

Šis metodas skirtas daugumą arba visus dantis praradusiems žmonėms. Pilnam vieno žandikaulio dantų atkūrimui, vietoje tradiciškai dedamų 6-8 dantų implantų, naudojami tik 4, kurių visiškai pakanka visiems vieno žandikaulio dantims atkurti. Tai iš esmės keičia gydymo eigą, trukmę ir kaštus. Daugumą dantų praradę žmonės būna praradę ne tik dantis, bet ir didžiąją dalį žandikaulio kaulo, tad norint įsodinti daugiau implantų neretai turi būti atliekamos brangios, sudėtingos, pakankamai skausmingos, labiau rizikingos ir neretai mažiau patikimos kaulo priauginimo operacijos. All-on-4 leidžia išvengti sudėtingų kaulo priauginimo procedūrų, nes implantai sriegiami į tas žandikaulio vietas, kuriose praktiškai visada užtenka kaulo. Vienos procedūros metu įsodinami 4 implantai ir pritvirtinami patogūs laikini arba tam tikrais atvejais nuolatiniai dantų protezai. Tokioms procedūroms visiškai pakanka vietinio nuskausminimo, tokio, kaip gydant dantis. Chirurginė intervencija minimali, todėl pacientui neskauda, netinsta, nekraujuoja dantenos ir nereikia gerti antibiotikų. Tuoj po procedūros pacientas gali gerti ir valgyti, šypsotis, gyventi pilnavertį gyvenimą. Po kelių mėnesių laikini dantys ant implantų pakeičiami nuolatiniais. Dėl gydymo paprastumo praktiškai neegzistuoja nei amžiaus, nei bendros paciento sveikatos būklės apribojimų.

All-on-4 metodiką galima derinti su momentiniu implantavimu, kai nepatikimi dantys pakeičiami dantų implantais vienos procedūros metu.

Dantų protezai ant implantų atkuria 100 procentų kramtymo pajėgumo, visiškai netrukdo kalbėti, netrikdo skonio jutimo, atrodo kaip natūralūs dantys, yra lengvai prižiūrimi ir ilgaamžiai. Jie kur kas pažangesni, nei išimami protezai – plokštelės. Protezo medžiagų ir konstrukcijos pasirinkimas yra didelis. Nuo ekonomiškų pilnai plastikinių protezų iki aukščiausios kokybės bemetalių cirkonio keramikos tiltų, atitinkančių aukščiausius estetinius ir funkcinius reikalavimus. Visos konstrukcijos yra unikalios tuo, kad numato nebrangų ir nesudėtingą pataisymą ateityje, jeigu kas nuskiltų ar sulūžtų. Tokios konstrukcijos yra prisukamos prie implantų, tad bet kada galima jas nuimti, pataisyti ir vėl pritvirtinti.

All-on-4 gydymo dantų implantais koncepciją sukūrė, ištyrė ir išpopuliarino vienas žinomiausių šių dienų pasaulio implantologų portugalas medicinos mokslų daktaras gydytojas Paulo Malo. Ši bedančių gydymo koncepcija sukurta dar 1993 metais ir po išsamių klinikinių ir laboratorinių tyrimų pradėta populiarinti visame pasaulyje. Visa eilė mokslinių straipsnių patvirtina gerus klinikinius rezultatus ir ilgalaikius labai aukštus sėkmės rodiklius. Atokiųjų tokio gydymo rezultatų moksliniai stebėjimai pasaulyje siekia daugiau nei 15 metų, tad patvirtina, kad metodika All-on-4 pasiteisino tiek teoriškai, tiek praktiškai.

Belopis implantavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Belopis implantavimas – pažangi, minimaliai invazinė implantavimo metodika, skirta tiems, kas savo dantį ar dantis prarado jau prieš kurį laiką. Implantavimo metu dantenose padaroma labai nedidelė implanto diametrą atitinkanti „skylutė“, procedūra atliekama nedarant pjūvio ir neatidengiant kaulo, t. y. išsaugant minkštuosius audinius. Belopio implantavimo metodika labai sutrumpina gijimo laiką ir apsaugo nuo nemalonių fizinių pojūčių. Taikant šią metodiką prarastiems dantims atkurti paprastai pakanka kelių vizitų pas odontologą. Pirmojo vizito metu per 10–15 minučių įdedamas implantas, ant jo uždedamas gražus, patogus laikinas dantis. Procedūra ir pooperacinis periodas visai neskausmingi, iškart po jos galima valgyti, gerti ir šypsotis. Nėra jokių sutinimų ar kitų nemalonių pojūčių. Pacientui nereikia gerti antibiotikų. Praėjus maždaug 2-4 mėnesiams, sekančio gydymo etapo metu, ant implanto pritvirtinama keraminė dantų karūnėlė ar tiltas. Nauji dantys atrodo ir funkcionuoja kaip savi.


Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Commons-logo.svg


Vikicitatos