Dair Jasinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Dair Jasinas buvo palestiniečių kaimas dabartinio Vakarų Kranto teritorijoje.

Dair Jasino skerdynės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Čia įvyko vienos iš garsiausių skerdynių Al Nakbos (1948 metų) kare, kai 1948 m. balandžio 9 d., apie 5 valandą ryto sukarinta žydų organizacija Irgun ir teroristinė grupuotė Lehi įžengė į palestiniečių kaimą su maždaug 750 gyventojų. Gyventojai bandė gintis ir pradžioje sėkmingai sulaikė puolimą, tačiau galų gale pasipriešinimas buvo nuslopintas. Dalis gyventojų spėjo pasitraukti, likusieji buvo suimti. Daugelio šaltinių duomenimis žuvo apie 100-120 gyventojų, daugiausia civilių. Liudininkų teigimu dalis žuvusiųjų buvo jau kovos veiksmams pasibaigus sušaudyti belaisviai. Like gyvi belaisviai buvo sunkvežimiais vežiojami po Jeruzalę iš jų tyčiojantys, o vėliau paleisti Rytų Jeruzalėje.

Daugelio liudininkų teigimu ši ataka nebuvo pagrįsta jokiais kariniais motyvais, nes Dair Jasinas neturėjo strateginės reikšmės, taip pat jame nebuvo palestiniečių kovotojų, priešingai, kaimo gyventojai palaikė draugiškus santykius su gretimomis žydų gyvenvietėmis.

Aukų skaičius skirtinguose šaltiniuose smarkiai svyruoja, nuo 50 iki 300. Manoma, kad Izraelio informacijos priemonės sąmoningai išpūtė skerdynių mastą, siekdamos paskatinti palestiniečius bėgti iš Izraelio ar jo okupuotų teritorijų.