Pereiti prie turinio

Dadeso tarpeklis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Dadeso tarpeklis
Kelias per tarpeklį ir Dadeso upė

Dadeso tarpeklisAtlaso kalnuose (Marokas) esantis tarpeklis. Jis su Dadeso upe vingiuoja įsispraudęs tarp 500 m aukščio.

Maždaug prieš 200 milijonų metų šios uolos buvo koralų rifai jūros dugne, bet per pastaruosius milijonus metų Žemės plutos judėjimas, po truputį jas keldamas ir lankstydamas, suformavo Atlaso kalnyną.

Žiemos audros per tūkstantmečius išgraužė upės vagą. Nuo lapkričio iki sausio ar kovo nesiliaujančios užplūsta Aukštąjį Atlasą paversdamos vagą šėlstančiu srautu. Per trumpą laiką gali atsirasti vadės.

Tuo metu iš kalnyno aukštumų nešamos nuolaužos drasko minkštas upės dugno uolienas ir nuolatos gilina vagą.

Dadeso tarpeklis prasideda kalnuose, paskui 350 km teka į pietvakarius, kol įsilieja į Dra upę ties Varzazato oaze ir buvusiu prancūzų tvirtovės miestu.

Žemupyje ji teka tarp palmių bei migdolų giraičių ir laukų.

Dadeso tarpeklis yra maždaug 24 km nuo prekybinio miesto Bumalnės. Tarp miesto ir tarpeklio ant upės krantų rikiuojasi senovinės tvirtovės ir kaimai, be to, čia graikinių riešutų ir migdolų medžių pavėsyje plyti derlingos rausvos žemės laukai.

Tarpekliui siaurėjant, kelias driekiasi vandens lygyje, o skardžiai abipus teikia malonią paūksmę nuo svilinančios saulės kaitros.