Džordžizmas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.
   Šį straipsnį ar jo skyrių reikėtų peržiūrėti.
Būtina ištaisyti gramatines klaidas, patikrinti rašybą, skyrybą, stilių ir pan.
Ištaisę pastebėtas klaidas, ištrinkite šį pranešimą.

Džordžizmas istoriškai žinomas kaip vienintelio mokesčio judėjimas – ekonominė ideologija, teigianti, kad žmonės turi turėti savo pačių pagamintą vertę, tačiau ekonominę rentą, gaunamą iš žemės, įskaitant visų gamtos išteklių ir miesto žemės plotų, turėtų vienodai priklausyti visiems visuomenės nariams. [1] [2] Iš amerikiečių ekonomisto ir socialinio reformatoriaus Henrio Džordžo (Henry George) raštų sukurta Džordžistinė paradigma ieško socialinių ir ekologinių problemų sprendimų, remiantis žemės teisių ir viešųjų finansų principais, kuriais siekiama integruoti ekonominį efektyvumą su socialiniu teisingumu . [3] [4]

Bet kokie gamtos ištekliai, kurių pasiūla yra ribota, gali generuoti ekonominę nuomą, tačiau klasiškiausias ir reikšmingiausias žemės monopolijos pavyzdys yra bendro žemės nuomos mokesčio išgavimas iš vertingų miesto vietų. Pagrindinė Džordžistinė politikos rekomendacija yra mokestis, apskaičiuojamas nuo žemės vertės, teigiant, kad pajamos iš žemės vertės mokesčio (ŽVM) gali būti panaudotos esamiems nesąžiningiems ir neefektyviems mokesčiams (pvz., pajamų, prekybos ar pirkimo mokesčiams ) sumažinti arba panaikinti. Kai kurie Džordžistai taip pat pasisako už perteklinių valstybės pajamų grąžinimą žmonėms bazinių pajamų arba piliečio dividendų forma.

Visuomenės pajamų gavimo daugiausia iš žemės ir gamtos išteklių privilegijų koncepciją plačiai išpopuliarino Henris Džordžas savo pirmoje knygoje „Progress and Poverty“ (1879). Džordžizmo filosofinis pagrindas remiasi ankstesniais mąstytojais, tokiais kaip Johanas Locke'as, [5] Baruchas Spinoza [6] ir Thomas Paine'as . [7] Ekonomistai nuo Adamo Smitho ir Dovido Rikardo iki Miltono Friedmano ir Josefo Stiglitzo pastebėjo, kad valstybės rinkliava nuo žemės vertės nesukelia ekonominio neefektyvumo, skirtingai nei kiti mokesčiai. [8] [9] Žemės vertės mokestis taip pat turi progresinių mokesčių poveikį. [10] Žemės vertės mokesčių šalininkai teigia, kad jie sumažintų ekonominę nelygybę, padidintų ekonominį efektyvumą, pašalintų paskatas nepakankamai naudoti miesto žemę ir sumažintų spekuliaciją nuosavybe . [11]

Džordžistinės idėjos buvo populiarios ir įtakingos XIX amžiaus pabaigoje ir XX amžiaus pradžioje. [12] Tuo metu Džordžistiniais principais kūrėsi politinės partijos, institucijos ir bendruomenės. Ankstyvieji Henrio Džordžo ekonominės filosofijos šalininkai dažnai buvo vadinami pavieniais mokesčių mokėtojais dėl jų politinio tikslo didinti viešąsias pajamas pagrinde arba tik iš žemės vertės mokesčio, nors Džordžistai pritarė įvairioms rentos paėmimo formoms (pvz., senjoražui ) kaip teisėtai.[13] Terminas Džordžizmas buvo išrastas vėliau, o kai kurie renkasi terminą angl. geoism kaip bendresnį.[14]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. „An Introduction to Georgist Philosophy & Activity“. Council of Georgist Organizations. Suarchyvuotas originalas 2019-04-29. Nuoroda tikrinta 28 June 2014.
 2. McNab, Jane. „How the reputation of Georgists turned minds against the idea of a land rent tax“ (PDF). Business School, The University of Western Australia. Nuoroda tikrinta 18 June 2014.
 3. Gaffney, Mason. The Corruption of Economics. Shepheard-Walwyn. ISBN 978-0-85683-244-4.
 4. Hudson, Michael; Feder, Kris; and Miller, George James (1994). A Philosophy for a Fair Society Error in webarchive template: Check |url= value. Empty.. Shepheard-Walwyn, London. ISBN 978-0-85683-159-1.
 5. Locke, John (1691). „Some Considerations of the Consequences of the Lowering of Interest and the Raising the Value of Money“.
 6. Gaffney, Mason. „Logos Abused: The Decadence and Tyranny of Abstract Reasoning in Economics“ (PDF). Nuoroda tikrinta 22 December 2013.
 7. Agrarian Justice, Wikisource edition, paragraph 12
 8. Smith, Adam (1776). The Wealth of Nations, Book V.
 9. Tideman, Nicolaus. Land and Taxation. Shepheard-Walwyn in association with Centre for Incentive Taxation. ISBN 978-0-85683-162-1.
 10. Binswanger-Mkhize, Hans P (2009). Agricultural Land Redistribution : Toward Greater Consensus. World Bank. ISBN 978-0-8213-7627-0.
 11. McCluskey, William J. Land Value Taxation: An Applied Analysis. Ashgate Publishing. ISBN 9780754614906.
 12. The Forgotten Idea That Shaped Great U.S. Cities by Mason Gaffney & Rich Nymoen, Commons magazine, October 17, 2013.
 13. „"Economics" and Political Economy“. Understanding Economics. Nuoroda tikrinta 27 March 2015.
 14. Tideman, Nic. „Basic Principles of Geonomics“. Nuoroda tikrinta 15 January 2015.