Džiunglės (1906 knyga)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Džiunglės
TheJungle.jpg

1948 m. lietuviško leidimo viršelis

Autorius Upton Sinclair
Šalis JAV
Žanras Politinis romanas
UDK: 821.111(73)-311.6
Pilna knyga 1948 m. liet. leidimas Ilinojaus universitete
Originalus leidimas
Pavadinimas The Jungle
Šalis JAV
Kalba anglų
Leidykla Doubleday
Išleista 1906 m.
Formatas Kietais viršeliais
Puslapių 475
Pirmasis lietuviškas leidimas
Pavadinimas Džiunglės
Leidykla Valstybinė grožinės literatūros leidykla
Išleista 1948 m.
Vertėjas Antanas Milukas
Puslapių 462
Knyga pirmą sykį publikuota dalimis socialistiniame žurnale „Appeal to reason“[1]

Džiunglės (angl. The Jungle) – knyga, parašyta Uptono Sinclairo, kuri pasakoja apie Amerikos lietuvių gyvenimą Čikagoje dvidešimto šimtmečio pradžioje.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.

Dramatinė pasaka, dokumentuojanti žiaurias sąlygas Čikagos mėsos pakavimo fabrikuose 20-ame amžiuje, rodo netikėtinus nelygumus prieš emigrantus ir kitus darbuotojus, kurie kovojo dėl jų dalies Amerikos svajonėje.

Romanas prasideda scena, kai du jauni lietuviai, Jurgis Rudkus ir Ona Lukošaitė, gyvenantys Čikagoje, susituokia. Abu lietuviai su savo šeimomis (Antanas Rudkus, Jurgio tėvas, Teta Elžbieta, Onos pamotė ir šeši jos vaikai, Marija, Onos pusseserė, ir Jonas) į Ameriką atvyko ieškoti laimės, bet tuoj supranta, kad padarė klaidą ten važiuodami.

Iš pradžių, visi šeimos nariai susimeta pinigus ir nusiperka namą. Jie sunkiai ir ilgai dirba, kad išlaikytų namą ir susimokėtų skolas. Antanas, Jurgio tėvas, sirgęs tuberkulioze, tuoj miršta, ir Jonas vieną dieną pabėga iš namų. Onai ir Jurgiui vėliau gimsta Antaniukas. Daugiau nesėkmių įvyksta, kai Ona yra išprievartauta savo boso airio Konor. Supykęs, Jurgis primuša Konor, bet vėliau uždarytas kalėjime.

Po kalėjimo, Jurgis atranda, kad šeima prarado namą ir persikėlė pas kaimynę lietuvę. Dėl užpuolimo, Jurgis praranda teisę dirbti pakavimo fabrikuose. Vieną dieną, Ona, gimdydama, miršta. Savo tikrąjį sūnų Jurgis prižiūri, bet Antaniukas vėliau nuskesta prie namų, ir Jurgis palieka Čikagą.

Keliaudamas po kaimus už Čikagos, Jurgis sutinka įvairius gyventojus, gerus ir blogus. Mėnesį vaikštinėdamas po kaimus, Jurgis nusprendžia grįžti į Čikagą. Jis įsidarbina šiaurės Čikagoje, bet vėl praranda darbą. Dar kartą sutikęs Konor ir užpuolęs jį atsiduria kalėjime. Jis sutinka Džeką Diuvaną ir pradeda apiplėšinėti piliečius. Vieną dieną, Jurgis ateina į salę ir sužino apie socializmą. Toliau, jis prisijungia prie socializmo partijos ir supranta, kad Čikaga bus jų (neturtingųjų).

Nuorodos ir šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]