Pereiti prie turinio

Džinevros de Benči portretas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Džinevros de Benči portretas
Menininkas Leonardas da Vinčis
Metai apie 1474-78
Meno kryptis Aukštasis renesansas
Medžiagos, technika aliejinis paveikslas, panelė
Matmenys 42 cm × 37 cm
Miestas (vieta) Vašingtonas, JAV
Muziejus Nacionalinė Vašingtono dailės galerija

Džinevros de Benči portretas – paveikslas, priskiriamas renesanso dailininkui Leonardui da Vinčiui (14521519) ir šiuo metu esantis Nacionalinėje Vašingtono dailės galerijoje.

Apie paveikslą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nėra jokių tikrų žinių apie paveikslo autorystę, tačiau daugumos meno tyrinėtojų nuomone, jo negalėjo sukurti niekas kitas kaip Leonardas da Vinčis. Paveikslas datuojamas apie 1474 m. ir turėtų būti vienas ankstyviausių Leonardo darbų, iš laikotarpio, kai jis dar mokėsi Andrea del Verrocchio dirbtuvėse. Spėjama, kad šis portretas yra minimas Giorgio Vasari Leonardo biografijoje „nuostabiu“ ir datuojamas apie 1500-06 m., tačiau tuo metu Džinevra būtų buvusi gerokai vyresnė. Portrete vaizduojama moteris yra nustatyta Džinevra de Benči, tuometinės Florencijos viena žymesnių aristokračių moterų. Jos vardo reikšmę pabrėžia paveiksle vaizduojamas kadagys (it. ginepro). Kadagys, taip pat, yra skaistumo dorybės simbolis ir, spėjama, kad būtent ši dorybė akcentuojama paveiksle. Džinevros gražumas išreiškia dorybę. Paveikslo kitoje pusėje esantis užrašas VIRTUTEM FORMA DECORAT (grožis lenkiasi dorybei) patvirtina spėjimą.

Spėjama, kad paveikslo apatinė dalis, kurioje buvo pavaizduotos rankos, vėlesniais metais buvo nupjauta. Yra išlikęs Leonardo eskizas, vaizduojantis rankas (dabar Karališkojoje kolekcijoje Vindzoro pilyje), kuris siejamas su šiuo paveikslu. Paveiksle Džinevros kairė akis žiūri tiesiai į žiūrovą, o dešinioji nukreipta į tolimą tašką. Paveikslą už tuomet rekordinę 5 mln. JAV dolerių sumą 1967 m. iš Lichtenšteino princo įsigijo Ailsa Mellon Bruce fondas ir padovanojo Vašingtono nacionalinei dailės galerijai. Paveikslas į Lichtenšteino princų nuosavybę Vienoje pateko apie 1712 m., arba dar anksčiau, ir buvo 1780 m. priskirtas Luko Kranacho rankai. II pasaulinio karo metu paveikslas buvo pergabentas į Vaducą Lichtenšteine.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]