Dėdė Semas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Dėdė Semas agitaciniame plakate, skirtame verbuoti karius į Pirmąjį pasaulinį karą. Dailininkas Dž. M. Flagas, 1917 m.

Dėdė Semas (angl. Uncle Sam) – personifikuotas JAV simbolis.

Dėdę Semą dažnai vaizduoja kaip aukštą pagyvenusį žmogų su senamadiška barzdele, JAV vėliavos spalvų cilindru, mėlynu fraku ir juostuotomis kelnėmis. Toks stilius buvo išpopuliarintas dailininko Tomo Nasto (angl. Thomas Nast). Dabar pasitaiko modernizuotų Dėdės Semo atvaizdų – su šiuolaikiškais drabužiais ir šukuosena, nors jo garsusis cilindras vaizduojamas visuose paveiksluose.

Atvaizdo atsiradimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dėdė Semas atsirado kaip JAV simbolis per 18121814 m. britų-amerikiečių karą. Tikroji šio atvaizdo kilmė neaiški. Amerikiečių folkloras tvirtina, kad Dėdės Semo prototipas buvo mėsininkas Samuelis Vilsonas (angl. Samuel Wilson), kuris tiekė mėsą Niujorko Troy (angl. Troy) karinei bazei. Vilsonas žymėjo statines su mėsa raidėmis U.S., turėdamas galvoje Jungtines Valstijas (angl. United States), o kareiviai juokais sakė, kad mėsa atvyko iš Dėdės Semo (angl. Uncle Sam).

1961 m. rugsėjo 15 d. JAV kongresas priėmė rezoliuciją, pagerbiančią 'Dėdę' Semą Vilsoną kaip Dėdės Semo prototipą. Vilsono gimtajame mieste Arlingtone (Masačusetso valstija) yra pastatytas net atminimo monumentas. Semo Vilsono kapas yra Trojos mieste (Niujorko valstija). Ginčai dėl Dėdės Semo atsiradimo atvaizdo nenutyla ir šiandien – periodiškai atsiranda vis naujų teorijų.

Verbavimo plakatas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jungtinės Karalystės agitacinis verbavimo plakatas, kuriame pavaizduotas lordas Horacijus Herbertas Kitčeneris. Dailininkas Alfred Leete, 1914 m.

Dėdės Semo įvaizdis labiausiai išgarsėjo per Pirmąjį pasaulinį karą. Tada Dėdė Semas buvo pavaizduotas plakate, kviečiantis savanoriškai įstoti į JAV kariuomenę ir kariauti Europoje. Iš plakato Dėdė Semas griežtai žiūrėjo ir į skaitytojus rodė pirštu, o apačioje paveikslo buvo užrašas (t. y. sloganas, angl. slogan) „Tavęs reikia JAV armijai“ (angl. I want you for U.S. army).

Dailininkas Džeimsas Montgomeris Flagas, nupiešęs šį plakatą 1917 m., prisipažino, kad panaudojo savo veido atvaizdą Dėdės Semo modeliui. Idėja šiam paveikslui buvo paimta iš Jungtinės Karalystės analogiško verbavimo plakato, kuriame tokia pat poza buvo pavaizduotas lordas Horacijus Kitčeneris.

Flagtonas taip pat nupiešė alternatyvų paveikslą, kuriame Dėdė Semas taip pat griežtai žiūrėjo į žiūrovus, bet nerodė į juos pirštu, o stovėjo rankas atrėmęs į šonus. Tokio plakato vizualus poveikis buvo ne toks efektyvus ir greitai po Pirmojo pasaulinio karo buvo pamirštas.

Versija su „rodančiu“ Dėde Semu buvo galiausiai atnaujinta ir perspausdinta verbuoti kareivius Antrajam pasauliniam karui. Atėjus taikiems laikams šis plakatas buvo daug kartų parodijuojamas.

Kaip tik Flago plakatas „I want you for U.S. army“ paskatino Dmitrijų Moorą nupiešti garsų Rusijos plakatą „Tu užsirašei savanoriu“ (rus. Ты записался добровольцем?). Kaip ir Flagas, Mooras plakate nupiešė pats save, dėvintį raudonarmiečio uniformą ir „budionovką“. Vėliau Mooro idėją perėmė dailininkas I. M. Toidzė ir nupiešė garsų Antrojo pasaulinio karo plakatą „Tėvynė – motina šaukia!”. Pagal tokią idėją buvo nupiešta daugiau panašių plakatų.

Gelbėti miškus nuo gaisrų JAV buvo nupieštas plakatas su ruduoju meškinu Smokiu

Vaizdo simbolis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dėdės Semo įvaizdis tradiciškai asocijuojasi su JAV, o dažniausiai – su JAV vyriausybe. Kai sakoma „Dėdei Semui reikia …“ ar „Dėdė Semas nori… “, norima tam suteikti ironišką ar komišką atspalvį.

Valstybėse, kur stiprios antiamerikietiškos nuotaikos (o taip pat antiglobalistų demonstracijose ir panašiuose mitinguose) Dėdės Semo vaizdas dažnai siejamas su agresyviomis JAV ambicijomis. Dažniausiai Dėdės Semo maketas demonstracijose sudeginamas.

Kiti JAV įvaizdžiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dėdė Semas nėra vienintelis su JAV siejamas simbolis. Egzistuoja ir kitas simbolis – Laisvės statula. Anksčiau buvo ir kitų simbolių, pvz., Brolis Džonatanas, o 1920 m. kartais JAV simboliu buvo vaizduojama Kolumbija (dabar vaizduojama kino kompanijos „Columbia Pictures“ klipe). Dėdė Semas ir Kolumbija tapo populiariais JAV 1920 m. politinių animacinių filmų personažais.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]