Compact Muon Solenoid

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Montuojamas CMS (2005 m. balandžio mėn.).


Kompaktiškas miuonų solenoidas (angl. Compact Muon Solenoid, CMS) – vienas iš dviejų didelių bendros paskirties dalelių detektorių (ir vienas iš šešių detektorių), montuojamų Didžiajame hadronų priešpriešinių srautų greitintuve, CERN centre. Apie 2600 žmonių iš 183 institutų ir universitetų[1] prisideda prie detektoriaus statymo. CMS bus įkurdintas požeminėje salėje Cessy (Prancūzija), užbaigtas turės cilindro formą, bus 21,5 metro ilgio ir 15 metrų pločio bei svers apie 12 500 tonų.

Tikslai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindiniai eksperimento tikslai:

Konstrukcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

CMS suprojektuotas kaip bendros paskirties detektorius, gebėsiantis įvairiapusiškai tyrinėti protonų susidūrimus itin aukštose (teraelektronvoltų eilės) energijose. Detektorius susideda iš kelių posistemių, kurie suprojektuoti apskaičiuoti fotonų, elektronų, miuonų ir kitų susidūrimų produktų energiją ir judesio kiekį. Pačioje CMS gilumoje yra silikoninis pėdsekys, aplinkui – scintiliatorinis elektromagnetinis bei hadronų kalorimetrai. Visa tai gaubia didelis solenoidas, kuris kuria galingą (centre iki 4 teslų) magnetinį lauką. Aplink šį magnetą išdėstyti miuonų detektoriai.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. CMS Outreach: CMS Institutes[neveikianti nuoroda]. Nuoroda tikrinta 2007-10-20.
  2. 2,0 2,1 2,2 CMS Outreach. Detector Information: Physics Performance Archyvuota kopija 2007-10-09 iš Wayback Machine projekto.. Nuoroda tikrinta 2007-10-20.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]