Codilas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 18°46′18″ p. pl. 21°45′15″ r. ilg. / 18.77167°š. pl. 21.75417°r. ilg. / 18.77167; 21.75417

Laurenso van der Posto plokštė, 2006

Codilas, esantis Botsvanos šiaurės vakaruose, yra į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtraukti piešiniai uolose. Į sąrašą ši vieta buvo įtraukta 2001 m. dėl savo religinės ir dvasinės reikšmės vietiniams gyventojams, taip pat dėl unikalių užrašų žmonių gyvenvietėje, padarytų prieš keletą tūkstantmečių. Tai virš 4500 piešinių ant uolų maždaug 10 km² teritorijoje Kalahario dykumoje.

Yra keturi pagrindiniai kalnai. Aukščiausias yra iškilęs 1400 metrų virš jūros lygio. Keturi kalnai apibūdinami kaip „Vyras“ (aukščiausias), „Moteris“, „Vaikas“ ir bevardė kalvelė.

Įkurta stovyklavietė tarp dviejų aukščiausių kalnų. Ji yra šalia žinomiausių San piešinių šioje teritorijoje, Laurenso van der Posto plokštė.

Šitie kalnai turi didelę kultūrinę ir dvasinę reikšmę sanams, gyvenantiems Kalahario dykumoje. Manoma, kad olos ir dideli urvai „Moters“ kalne yra kapavietės mirusiųjų ir įvairių dievų, kurie valdo pasaulį iš ten. Švenčiausia vieta yra šalia „Vyro“ kalno viršūnės, kur, kaip pasakojama, po pasaulio sukūrimo klūpojo ir meldėsi Pirmoji Dvasia. Sanai tiki, kad vis dar galima pamatyti Pirmosios Dvasios kelių atspaudą uoloje.[1]

Dauguma San uolos piešinių rasti ant „Moters“ kalno, o žinomiausi „Banginis“, „Du raganosiai“ ir „Liūtas“ rytinėje „Tėvo“ pusėje. Yra daugybe kitų piešinių, bet santykinai nedaug ant matomų kalnų pusių. Iš tikrųjų yra daug piešinių sunkiai prieinamose vietose, kad tikėtina, jog ne visi piešiniai buvo surasti ir dokumentuoti.

Nors buvo įrengti takai ir ženklai, bet surasti piešinius be nusimanančio gido yra gana sunku.

Kalnus galima pasiekti gerai profiliuotu žvyrkeliu, nutolusiu 40 km nuo Šakavės. Taip pat yra lauko aerodromas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]