Codilas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Codilas
Pasaulio paveldo sąrašas

Vieta Botsvana
Tipas Kultūrinis
Kriterijus i, iii, iv
Pasaulio paveldo emblema Nuoroda (angl.) (pranc.): 1021
Regionas** Afrika
Įrašymo istorija
Įrašas 2001  (25 sesija)
Codilas šalies/regiono žemėlapyje
Vikiteka: Codilas
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Codilas (angl. Tsodilo) – archeologinė vietovė Botsvanos šiaurės vakaruose (Šiaurės vakarų rajonas), Kalahario dykumoje; UNESCO pasaulio paveldo objektas. Į sąrašą ši vieta buvo įtraukta 2001 m. dėl savo religinės ir dvasinės reikšmės vietiniams gyventojams, taip pat dėl keleto tūkstantmečių senumo piešinių ant uolų.

Codilo masyvą sudaro keturi pagrindiniai kalnai. Aukščiausias yra iškilęs 1400 metrų. Keturi kalnai turi vardus: „Vyras“ (aukščiausias), „Moteris“, „Vaikas“ ir bevardė kalvelė. Šis kalvynas turi didelę kultūrinę ir dvasinę reikšmę sanams, gyvenantiems Kalahario dykumoje. Švenčiausia vieta yra šalia „Vyro“ kalno viršūnės, kur, kaip pasakojama, po pasaulio sukūrimo klūpojo ir meldėsi Pirmoji Dvasia. Sanai tiki, kad vis dar galima pamatyti Pirmosios Dvasios kelių atspaudą uoloje.[1]

Codilo uolų menas

Ant uolų vaizduojami įvairių gyvūnų (raganosių, antilopių, paukščių, žirafų) atvaizdai. Raudoni piešiniai priskiriami sanams, o balti – bantams. Codilo vietovėje rasta ir ankstyvojo geležies amžiaus metalo dirbinių, geležinių bei varinių papuošalų.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. [1] Archyvuota kopija 2007-09-09 iš Wayback Machine projekto.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]