Coccinella magnifica

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Coccinella magnifica
Coccinella magnifica
Coccinella magnifica
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Nariuotakojai
(Wikispecies-logo.svg Arthropoda)
Klasė: Vabzdžiai
(Wikispecies-logo.svg Insecta)
Būrys: Vabalai
(Wikispecies-logo.svg Coleoptera)
Šeima: Boružės
(Wikispecies-logo.svg Coccinellidae)
Gentis: Tikrosios boružės
(Wikispecies-logo.svg Coccinella)
Rūšis: Coccinella magnifica
(Wikispecies-logo.svg Coccinella magnifica)
Binomas
Coccinella magnifica
L. Redtenbacher, 1843

Coccinella magnificaboružių (Coccinellidae) šeimos vabalas, išoriškai labai panašus į septyntaškę boružę (Coccinella septempunctata).

Coccinella magnifica pilvo pusė (apačia). Nuotraukoje matosi balta dėmė ant užpakalinių šlaunų – pagrindinis išorinis skiriamasis požymis nuo kitos panašios rūšies – septyntaškės boružės (Coccinella septempunctata)

Išvaizda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dydis ir spalvos kaip septyntaškės boružės (Coccinella septempunctata). Šios dvi rūšys atskiriamos pagal baltas dėmes apatinėje kūno pusėje po šlaunimis: septyntaškė boružė (Coccinella septempunctata) turi tik dvi baltas dėmes, o Coccinella magnifica turi 4 – po vieną papildomą dėmę ant užpakalinių šlaunų.

Taip pat Coccinella magnifica ant antsparnių esančios juodos dėmės ("taškai") yra stambesni už Coccinella septempunctata taškus. Bet šis požymis nėra patikimas dėl to, kad taškų dydis ant skirtingų abiejų rūšių individų nevienodas.[1]

Biologija ir ekologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mirmekofilinė rūšis, susijusi su Formica genties skruzdėlėmis, dažniausiai rudosiomis miško skruzdėlėmis (Formica rufa). Minta skruzdžių „melžiamais“ amarais. Dėl unikalių Coccinella magnifica cheminių ir elgesio adaptacijų, skruzdės šios rūšies boružių nenuveja nuo amarų, kaip daugumos kitų amarais mintančių plėšrūnų, įskaitant ir kitas boružių rūšis.[1]

Aptinkama spygliuočių ir mišriuose miškuose ar pamiškėse, dažniausiai ant pušų, netoli skruzdėlynų. Žiemoja dirvos paviršiuje po sudžiuvusiais augalais, ar miško paklotėje.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Palearktikoje lokaliose retose radimvietėse.[2]


Commons-logo.svg

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 Helen Roy, Peter Brown, Robert Frost, Remy Poland (2011). Ladybirds (Coccinellidae) of Britain and Ireland (anglų). Šrousberis: Centre for Ecology and Hydrology. pp. page 89. ISBN 978-1906698201. 
  2. Nedvěd, Oldřich (2015). Ladybird Beetles of Central Europe / Brouci čeledi slunéčkovití (Coccinellidae) střední Evropy (Anglų/Čekų). Praha: Academia. pp. page 235. ISBN 978-80-200-2495-4.