Pereiti prie turinio

Clifford Geertz

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Klifordas Gercas
Gimė 1926 m. rugpjūčio 23 d.
San Fransiskas, Kalifornija, JAV
Mirė 2006 m. spalio 30 d. (80 metų)
Filadelfija, Pensilvanija, JAV
Tautybė amerikietis
Veikla antropologas, akademikas
Sritis simbolinė-interpretacinė antropologija
Organizacijos Čikagos universitetas, Prinstono universitetas
Pareigos profesorius
Išsilavinimas mokslų daktaras
Alma mater Harvardo universitetas

Klifordas Džeimsas Gercas (Clifford James Geertz, 1926 m. rugpjūčio 23 d. – 2006 m. spalio 30 d.) – Jungtinių Amerikos Valstijų kultūros antropologas, vienas svarbiausių simbolinės-interpretacinės antropologijos mokyklos atstovų.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1956 m. baigė socialinius mokslus Harvardo universitete, mokėsi pas Talkotą Parsonsą. 1958–1960 m. dėstė Berklio, 1960–1970 m. Čikagos universitetuose, nuo 1970 m. Prinstono universiteto profesorius. Buvo Amerikos menų ir mokslų akademijos (1966 m.), Jungtinių Amerikos Valstijų nacionalinės mokslų akademijos (1973 m.) narys, Britų akademijos narys korespondentas (1991 m.).

Veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Klifordas Gertsas vadovavosi T. Parsono, Makso Vėberio, Alfredo Šiuco idėjomis. Domėjosi kultūrų interpretacijomis, analizavo, kaip žmonės suvokia kultūros simbolius (ceremonijas), tyrė Indonezijos (Javos, Balio) ir Maroko gyventojus, jų religiją, tautinį identitetą, dorovę, vertybių pokyčius. Teigė, kad antropologo uždavinys – visuomenės ženklus ir simbolius interpretuoti taip, kaip literatūros kritikai interpretuoja tekstą. Ypač domėjosi visuomenės religiniu mąstymu.[1]

Gercas kultūrą traktavo kaip semiotinę visumą – kaip simbolinių sistemų organizuotą visumą. Jis neigė, kad žmonija veikia racionaliai ir kėlė mintį, kad pasaulis dažnai yra nesuvokiamas, todėl subjektai turi aktyviai interpretuoti tai, ką jie mato. Kultūros analizė turi būti spėliojimas apie prasmes. Pati kultūra yra nelyginant tekstas ir kontekstas, kuriame tie simboliai gali būti klodas po klodo suprasti ir aprašyti.

Klifordas Gercas įvedė „tiršto aprašo“ (thick description) metodologiją į etnografiją – tyrinėtojas turi aprašyti ne tik neįprastus, egzotiškus jam reiškinius, bet kuo platesnį kontekstą, kuo didesnę socialinių vyksmų įvairovę ir taip demistifikuoti aprašomą kultūrą. Antropologo parengtas aprašymas jau pats yra interpretacija, todėl artimesnis literatūros kūriniui, o ne objektyviai tiesai.

K. Gercui būdingas semiotinis-hermeneutinis požiūris į žmogų, kuris lemia antropologines nuostatas (t. y., kiekvienas žmogus veikia savo prasmių tinkle).[2]

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Svarbiausi veikalai (anglų kalba)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Javos religija (The Religijon of Java, 1961 m.)
  • Kultūrų interpretacija (The Interpretation of Cultures, 1973 m.)
  • Vietinių gyventojų pažinimas (Local Knowledge, 1983 m.)
  • Darbai ir gyvenimai. Antropologas kaip autorius (Works and Lives. The Anthropologist as Author, 1988 m.)
  • Turima šviesa. Antropologiniai atspindžiai filosofiniuose aprašymuose (Available Light. Anthropological Reflections on Philosophical Topics 2000 m.)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Clifford Geertz. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. VI (Fau-Goris). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2004
  2. Vytis Čiubrinskas. SOCIALINĖS IR KULTŪRINĖS ANTROPOLOGIJOS TEORIJOS. Kaunas: VDU, 2007.