Chronologija
![]() |
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
![]() |
Siūloma ištrinti šitą straipsnį kaip netinkamą Vikipedijai. Priežastis nesukonkretinta, bet gali būti nurodyta istorijoje ar aptarime. Jei dėl trynimo vyksta diskusija, netrinkite kol bus priimtas atitinkamas sprendimas |
Chronologija (iš gr. χρόνος, chrónos, „laikas“ ir λόγος, lógos, „žodis, mokslas“):
Istorinė chronologija – istorijos disciplina, tirianti įvairių tautų ir valstybių metų skaičiavimo ir kalendorių sistemas ir padedanti nustatyti istorinių įvykių datas ir istorinių šaltinių sukūrimo laiką. Mokslinės chronologijos tikslas yra nustatyti tikrąjį istorinių įvykių eiliškumą ir istorinių procesų trukmę.
Manoma, kad istorinės chronologijos pradininku buvo Eusefijus Pamfilas, IV a. parašęs savo darbą „Istorija nuo pasaulio pradžios iki Nikėjos susirinkimo“, kurį XVI a. rekonstravo filologas J. Skaligeris.
Laikas buvo skaičiuojamas jau nuo senovės laikų: darbo bei veiklos ritmas lėmė gyvenimo būdą, buvo svarbus orientuojantis erdvėje bei laike. Vienas chronologinių išradimų yra laikrodis.