Centrizmas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.

Centrizmas – kompromisinė ideologija tarp kairiųjų (socialdemokratijos, socializmo, komunizmo, anarchizmo) ir dešiniųjų (konservatizmo, nacionalizmo, monarchizmo, fašizmo) politinių pakraipų. Paties „centrizmo“ sąvoka pradėta formuluoti XX a. pradžioje, tačiau baigta viso labo tik 1991 m., sužlugus komunistiniams režimams Rytų Europoje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Artėjant Pirmajam pasauliniam karui, Rusijos imperijoje, Vokietijos imperijoje ir Austrijos-Vengrijos imperijoje vis labiau pradėjo reikštis kairiosios politinės jėgos: nuo nuosaikių socialdemokratų iki radikalių socialistų (komunistų, anarchistų). Tuo metu jau buvo pastebėta tendencija: kuo labiau yra industrializuota šalis, tuo labiau joje yra gaji kairiųjų pažiūrų politika. Afrikos kolonizacijos pabaigoje, Vokietijos imperija, įsigijusi kolonijų žymiai daugiau negu pačios valstybės dydis, vis tiek jautėsi apgauta, todėl norint „ištaisyti reikalą“, buvo būtina militarizacija (ginklavimasis, ruošimasis karui). Šiam procesui paspartinti, reikėjo milžiniškų karo pramonės gamyklų, kuriose dirbtų samdomi darbininkai (proletariatas), o pastarieji nebuvo tuo metu patenkinti savo menkai gaunama alga, todėl konservatyviai nusiteikęs valdžios elitas žūtbūt siekė rasti kompromisą, ypač po 1917 m. vasario ir spalio revoliucijų Rusijoje.

Painiojimas su kitomis politinėmis ideologijomis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nemaža dalis žmonių, ypač mažiau išsivysčiusiuose pasaulio regionuose (pvz.: Lotynų Amerikoje, Rytų Europoje, Šiaurės Afrikoje, Pietryčių Azijoje), yra linkę „centrizmo“ sąvoką painioti su liberalizmu, kas yra labai netikslu: liberalizmas oponuoja autokratijai ir etatizmui (bet kokiam valstybės kišimuisi į privatų žmogaus gyvenimą), kurie labiausiai siejami su nacizmu, fašizmu, komunizmu. Tuo tarpu centrizmas – šiek tiek priešingai. Pastarasis pasisako už pakankamai išplėtotą valstybės valdymo aparato kontrolę, kartu nepažeidžiant demokratijos, žmogaus teisių ir laisvių. Tai yra teiginys, geriausiai apibūdinantis „tarptautinio centrizmo“ sąvoką ir atskiriantis pastarąjį nuo liberalizmo.

Centrizmas Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vienas iš Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio lyderių filosofas Romualdas Ozolas (rinkimuose į LPS Seimo tarybą gavo daugiausia balsų – 193 iš 212) „lietuviškojo centrizmo“ sąvoką aiškino taip: „Centrizmas yra politinė ideologija, kuri siejama su nacionaline tapatybe – su žeme, su tauta, su jos galiomis, kurios gali būti išugdytos gyvenant šitoje žemėje. Tai yra tautos ugdymo ideologija, kurios ištakos suformuotos Skandinavijoje.“

Centro partijos Lietuvoje ir pasaulyje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2018 m. sausio 2 d. paskelbtais Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos duomenimis, Lietuvoje oficialiai yra įregistruota tik viena centristinės pakraipos politinė jėga – Lietuvos centro partija (pirmininkas Naglis Puteikis) – Lietuvos politinė partija, centrizmą oficialiai deklaruojanti savo tikrąja ir vienintele ideologija. Partijos įkūrėjas – Akto dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo signataras Romualdas Ozolas, agitavęs balsuoti prieš Lisabonos sutartį.

Pasaulyje yra įregistruota 14 plačiai žinomų politinių partijų, oficialiai deklaruojančių centrizmą kaip savo ideologiją. Jos veikia Alanduose, Kroatijoje, Estijoje, Fareruose, Suomijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Islandijoje, Irake, Lietuvoje, Nauru, Norvegijoje, Lenkijoje, Švedijoje ir Turkijoje.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]