Cegelnios akmuo

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 54°17′13″š. pl. 25°19′21″r. ilg. / 54.287052°š. pl. 25.322557°r. ilg. / 54.287052; 25.322557

Cegelnios akmuo
Cegelnios akmuo 2.JPG

Cegelnios akmuo – stambus riedulys Šalčininkų rajone, Gerviškių seniūnijoje, Karalinos kaime, apie 4 km į pietvakarius nuo Šalčininkų. Teritorija vietos žmonių vadinama Cegelnios mišku, priklauso Šalčininkų miškų urėdijos Visinčios girininkijai (462 kv., 14 skl.).

Riedulys slūgso tankiame miške, nepažymėtas informacinėmis rodyklėmis, sunkiai surandamas. Pasiekiamas iš kelio  126  ŠalčininkaiButrimonysEišiškės , ties Švenčiaus kaimu pasukus į pietryčius apie 1 km. Pervažiavus žvyrkeliu tvenkinio užtvanką, sustoti ant kalnelio prie dirbamo lauko ir miško pakraščio, toliau paeiti pamiške į šiaurės rytus apie 130 m, iki lauko kampo, nuo kurio miškas palauke driekiasi statmenai į kairę, šiaurės vakarus. Nuo šio lauko kampo į mišką veda užžėlęs krūmokšniais keliukas, juo paėjėti apie 100 m. Riedulys guli eglyne, lėkštoje nuokalnėje.

Cegelnios akmuo yra geologinis gamtos paveldo objektas, paskelbtas valstybės saugomu Lietuvos Respublikos Aplinkos apsaugos departamento 1992 m. kovo 23 d. įsakymu Nr. 30.

Apibūdinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Riedulys nuolaidžiais šonais, turi įskilimų, nuskaldytų vietų, yra apaugęs žaliomis samanomis, gausiai apkritęs eglių skujomis. Manoma, kadaise jis buvo atkasinėjamas, nes greta yra išlikusi nedidelė žemių sąvarta. Vienas riedulio galas remiasi į dvi storas egles. Atokiau nuo riedulio (į miško gilumą), eglyno žemesnėse vietose, apstu seniai apleistų duobių, kuriose buvo kastas molis plytoms gaminti (taip atsirado ir Cegelnios miško pavadinimas). Apie riedulį gausiai želia kiškio kopūstai, avietės, nedideli lazdynų krūmai ir kitokie sąžalynai. Apsaugos zonos riboženklių sąžalynuose nematyti.

Duomenys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Aukštis – 1,38 m
  • Ilgis – 3,69 m
  • Plotis – 2,91 m
  • Perimetras – 10,40 m
  • Sudėtis – nenurodoma

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg