Casimir Lefaucheux

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Kazimiras Lefoše
Gimė: 1802 m. sausio 26 d.
Bonnétable, Prancūzija
Mirė: 1852 m. rugpjūčio 9 d. (50 metų)
Paryžius
Tautybė: prancūzas
Vaikai:

sūnus Eugenijus Lefoše

Veikla: konstruktorius, išradėjas
Sritis: šaunamųjų ginklų pramonė

Kazimiras Lefoše (Casimir Lefaucheux; g. 1802 m. sausio 26 d. – 1852 m. rugpjūčio 9 d.) – prancūzų šaunamųjų ginklų konstruktorius. Žinomas kaip smeiginių šovinių ir smeiginių revolverių sukūrėjas.

Gimė Bonnétable miestelyje, mirė Paryžiuje.

Kazimiras Lefoše pirmą savo patentą gavo 1827 m.

Lefoše dvivamzdis medžioklinis šautuvas
Atlaužtas Lefoše dvivamzdis

1825 m. pradėjo, o 1832 m. baigė konstruoti drop barrel principu paremtą medžioklinį dvivamzdį šautuvą su šoviniais popierinėmis tūtelėmis.[1] Šautuvas turėjo vamzdžio fiksatorių su originaliu ekscentriku, dėl ko vamzdžiai buvo užrakinami patikimiau, o pats šautuvas buvo saugesnis. Šiam šautuvui Lefoše sukonstravo specialų šovinį kartonine tūtele ir privirintu padegamuoju vamzdeliu. Šis šovinys buvo tolesnis Paulio šovinių vystymas.

K. Lefoše laikomas ginklininku, išradusiu (1836 m.) vieną pirmųjų efektyvių šovinių, naudojusių smeiginį (angl. pin-fire) mechanizmą. Šis smeiginis šovinys kartonine tūtele ir variniu dugneliu sukurtas tobulinant jo paties šovinį su padegamuoju vamzdeliu. Lefoše šovinys turėjo kūginę kulką, kartoninę tūtelę parakui ir varinį pamatėlį, kuriame buvo kapsulė.[2] Lefoše pasiūlė vieną pirmųjų realiai veikusių pro drūtgalį užtaisomų ginklų.[3] Šis jo išradimas buvo paremtas 1808–1812 m. Žano Samuelio Paulio pionieriniais darbais.

Lefoše peperboksas

1846 m. Lefoše sukūrė ir užpatentavo smeiginį peperboksą – pistoletą su revolveriškai besisukančiais vamzdžiais. 1851 m. šis peperboksas buvo sėkmingai pademonstruotas Londone.

1846 m. Lefoše sistemą patobulino Bendžaminas Hulje (Benjamin Houllier), išradęs visiškai metalinę (žalvarinę) šovinio tūtelę.[4]

Tolesnis smeiginių ginklų kūrimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1852 m. Kazimiras Lefoše mirė, jo darbus pratęsė sūnus Eugenijus Lefoše. Jo sukurtas smeiginis revolveris 1853 m. buvo priimtas į Prancūzijos kariuomenės ginkluotę, tai buvo pirmasis pasaulyje karinis revolverio modelis.

1858 m. pasirodė Lefaucheux M1858 – Lefoše smeiginis revolveris, kuris tapo pirmuoju pasaulyje revolveriu, naudojančiu metalinius šovinius, kurį valstybė priėmė ginkluotėn.[5]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Rifles of the World By John Walter, p.258
  2. Pistols by Jeff Kinard p.109
  3. Machine Guns: An Illustrated History of Their Impact – Page 15 by James H. Willbanks [1]
  4. Pistols by Jeff Kinard p.109
  5. Pistols by Jeff Kinard p.109