Burgeso skalūnai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Walcott karjeras - pirmoji Burgeso skalūnų vieta, kurioje atrasti dideli kiekiai bestuburių fosilijų

Burgeso skalūnai (pranc. Schistes de Burges, angl. Burgess Shale) – fosilijų radimvietė Kanadoje, Britų Kolumbijoje, Joho nacionaliniame parke. Pirmosios fosilijos atrastos 1909 m. Charles Doolittle Walcott'o. Fosilijos randamos tarp skalūnų sluoksnių. Fosilijų amžius siekia 540 mln. metų.

Dėl savo paleontologinės reikšmės Burgeso skalūnai 1981 m. drauge su kitais Uolinių kalnų objektais įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.[1]

Istorija ir reikšmingumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Charles Walcott ir jo komanda Burgeso skalūnuose, apie 1913 m.

Burgeso skalūnus 1909 m. atrado paleontologas Charles Walcott. Jis pats ten vykdė kasinėjimus beveik kiekvienais metais iki 1924-ųjų. Per tą laiką Walcott skalūnuose surinko 65 000 skirtingų bestuburių rūšių fosilijų kolekciją. Kitus trejus metus, iki pat savo mirties 1927 m., paleontologas bandė radinius suklasifikuoti.

Pagal tuo metu priimtą požiūrį, Walcott bandė Burgeso skalūnuose atrastus gyvūnus priskirti jau esančioms kategorijoms. Dėl šios priežasties Skalūnai nesusilaukė daugiau dėmesio ir nebuvo laikomi labai reikšmingais - manyta, kad nieko iš esmės naujo ten neatrasta.

Septintojo dešimtmečio pradžioje kasinėjimus atnaujino trilobitų ekspertas Harry Blackmore Whittington. Kartu su dviem Kembridžo universiteto studentais Derek Briggs ir Simon Conway Morris jis iš naujo išstudijavo Burgeso skalūnų fosilijas ir nustatė, kad jos yra daug įvairesnės ir neįprastesnės nei Walcott klasifikacija leistų manyti. Dauguma jų beveik nepanašūs į kitus, šiuo metu egzistuojančius gyvūnus. Paaiškėjo, kad nemaža dalis Walcott atrastų gyvūnų priklauso iki tol nežinotiems tipams.

Nuo 1970 m. kasinėjimus vykdo Karališkasis Ontarijo Muziejus (Kanada).

1981 m. Burgeso skalūnai įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.[2]

Burgeso skalūnuose iki dabar iškasamos naujos fosilijos, didesniais kiekiais nei spėjama jas studijuoti. Šiuo metu Ontarijo muziejus turi virš 140 tūkstančių skirtingų bestuburių rūšių fosilijų. Tai yra didžiausia ir unikali bestuburių fosilijų radimvietė pasaulyje.

Burgeso skalūnų tipo fauna[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bestuburio opabinia rekonstrukcija

Burgeso skalūnų tipo fauna yra bendras pavadinimas Kambro vidurio bestuburių gyvūnų fosilijoms. Manoma, kad tuo metu šie gyvūnai buvo išplitę po visą pasaulį, kadangi panašių fosilijų dabar randama beveik kiekviename žemyne.[3]

Burgeso skalūnų tipo fauną dažniausiai sudaro bestuburiai, minkštakūniai organizmai. Pagrindinės grupės yra pintys, Palaeoscolecida klasės kirmėlės, Palaeoscolecida, Lobopodia, nariuotakojai ir Anomalocarididae.[3]

Ši fauna paprastai gyvendavo vandenynų eufotinėje zonoje.

Neskaitant Burgeso skalūnų, kitos didžiausios šio tipo faunos fosilijų radimvietės yra Kinijoje ir Grenlandijoje.

Burgeso skalūnų tipo prezervacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Trilobito fosilija iš Burgeso skalūnų, matomi išlikę minkštieji audiniai

Fauna Burgeso skalūnuose fosilizavosi išskirtiniu būdu, šiuo metu vadinamu Burgeso skalūnų tipo prezervacija. Kietesnės kūno dalys, pavyzdžiui, kutikulė, yra išlikusios kaip ploni atspaudai. Minkšti audiniai yra sukietėję, ir kietėjimo procesas vyko labai greitai, sprendžiant iš to, kad jie beveik nespėję suirti. Vidutinio kietumo audiniai, kaip kad raumenys, neišliko.

Kol kas dar tvirtai nežinoma, koks procesas nulėmė tokią fosilizaciją. Beveik neabejotina, kad organizmai buvo palaidoti po sąnašų lavina, tačiau neaišku, ar jie buvo užlieti ir dabar randami ten kur ir gyveno; ar lavinos atnešti iš kitų vietų, ar dalis tokių dalis tokių.

Panašiu, nors ir ne identišku būdu išlikusių fosilijų yra atrandama dar maždaug keturiasdešimtyje vietų. Dauguma tokių fosilijų yra kambro periodo, tačiau pasitaiko ir iš kitų.


Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Stephen Jay Gould. Wonderful Life. W. W. Norton & Co., 1989

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://www.burgess-shale.bc.ca/
  2. Yoho National Park Canada
  3. 3,0 3,1 J. Han, 2008. "A preliminary note on the dispersal of the Cambrian Burgess Shale-type faunas". Gondwana Research www.sciencedirect.com