Bušlatas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Bušlatas (rus. бушлат) – uniforminis dvieilis puspaltis ar striukė, paprastai jūrininkų ar kareivių uniformos dalis.

Bušlatais vadina skirtingus uniforminius drabužius:

  • Rusijos ir TSRS karinio jūrų laivyno jūrininkų juodi šilti bušlatai, skirti dėvėti rudenį ir pavasarį. Pagal juos Rusijos jūrininkus kartais vadina „juodaisiais bušlatais“. ([1] Archyvuota kopija 2007-03-10 iš Wayback Machine projekto. Angliškai jūriniai bušlatai ir jų analogai vadinami pea coat).
  • XIX a. pab. Rusijos armijos kareivių ir artilerijos sandėlių darbininkų švarkai, žieminės uniformos dalis.
  • TSRS ir Rusijos armijos kareivių aprangos dalis. Tokie bušlatai mažai panašūs į jūrinius bušlatus, tai tiesiog šiltos žieminės striukės (pvz., armijos bušlatas [2] Archyvuota kopija 2007-03-10 iš Wayback Machine projekto., tankistų bušlatas [3] Archyvuota kopija 2007-03-10 iš Wayback Machine projekto.).
  • Rusiškai taip vadinami ir kitų valstybių to pasiuvimo jūrininkų drabužiai. Pvz., nerusiški jūriniai bušlatai [4] Archyvuota kopija 2007-02-15 iš Wayback Machine projekto..

Kapokinis bušlatas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kapokinis bušlatas (rus. капковый бушлат) – individuali gelbėjimo priemonė Rusijos laivyne. Tai buvo dygsniuota striukė, po kurios pamušalu buvo storas kapoko sluoksnis. Kapokas – tai kapokmedžio pūkai, kurie vandenyje sunkiai šlampa ir tarp plaušų išlaiko orą, todėl tokia striukė vilkinčiam žmogui suteikia plūdrumo, ir jis jūroje galėdavo plūduriuoti iki 18 val. Kapokinius bušlatus nešiodavo nuolat, tuomet tai būdavo tiesiog šiltas drabužis. Vėliau juos pakeitė pripučiamos gelbėjimo liemenės.

Neuniforminiai bušlatai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiais laikais Rusijos kultūroje bušlatais vadina ne tik uniforminius bušlatus, bet ir panašaus sukirpimo civilius modelius. Tad egzistuoja ir moteriški bušlatai (pvz., [5] iš tinklalapio [6]), ir kitokie nekariniai.

Rusų kalboje pasakymas одеть деревянный бушлат (pažodžiui 'apsivilkti medinį bušlatą') reiškia 'numirti, atsidurti karste'.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]