Biskajos tiltas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Biskajos tiltas
Puente de Vizcaya
Vieta Ispanija Ispanija
Biskajos provincija
Kerta Nerviono upę
Ilgis 160 m
Aukštis 45 m
Pastatytas 1893 m.
Konstrukcija transporterinis tiltas

Biskajos tiltas (isp. Puente de Vizcaya) – transporterinis tiltas Šiaurės Ispanijoje, Biskajos provincijoje, nutiestas per Nerviono upės žiotis ir jungiantis Portugaletės ir Gečo miestus. 2006 m. įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Gondola su kroviniu
Tilto reginys

Biskajos tiltas pastatytas 1893 m., yra seniausias pasaulyje transporterinis tiltas, pirmasis pradėjęs vežti transporto priemones ir žmones pakabintomis gondolomis. Tilto konstrukcija, kurioje buvo panaudoti lengvi vyti plieniniai lynai, pripažinta kaip viena iškiliausių metalo konstrukcijų architektūroje pramoninės revoliucijos epochoje. Jo pavyzdžiu buvo pastatyta tiltų Europoje, Afrikoje ir Amerikoje, tačiau išliko veikiantys vos keli.

Siekiant nepertraukti laivybos upe, Biskajos tiltu transporto priemonės ir žmonės iš vienos upės pusės į kitą keliami gondola. Visi norintys taip pat gali pasigėrėti apylinkių vaizdais, pereidami viršutine tilto dalimi, į kurią užkylama kolonose sumontuotais liftais. Per metus pervežama apie 4 mln. keleivių ir 0,5 mln. automobilių.

Konstrukcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ispanai šį tiltą vadina Puente Colgante (pažodžiui „pakabintas tiltas“), nors kabantis tiltas yra kitokios konstrukcijos. Biskajos tiltu pervažiuoti negalima, bet juo pasinaudojus persikeliama į kitą upės krantą. Tiltas sukurtas Gustavo Eifelio mokinio, baskų architekto Alberto Palacio. Šiam konstruktoriui teko suprojektuoti tiltą, kad būtų užtikrintas judėjimas tarp abiejų upės krantų, tačiau tiltas bet kuriuo metu turi praleisti Nerviono upe į svarbų Bilbao uostą plaukiančius didelius laivus. Tiltas su arkomis ir atveriamomis ar pakeliamomis tilto dalimis nebuvo pageidaujamas. Laivai po tiltu gali plaukti bet kada, o automobiliai ar pėstieji turi palaukti, kol atvyks ant lynų pakabinta gondola. Joje telpa 6 automobiliai ir maždaug 30 pėsčiųjų. 160 m ilgio atstumą gondola nusklendžia per pusantros minutės. Nuo kiekvieno kranto ji pajuda kas aštuonias minutes ir dirba 24 valandas per parą ištisus metus. Nuo pastatymo dienos šis tiltas neveikė tik per Ispanijos pilietinį karą 1936–1939 m.

Tilto atramas sudaro du dvigubi 61 m aukščio metaliniai bokštai, įtempti metaliniais lynais, kurių galai įtvirtinti už 110 m prie masyvių betoninių blokų. Tarp skirtinguose krantuose stovinčių bokštų nutiesti lynai, savo įlinkiu suformuojantys parabolę. 45 m aukštyje lynai laiko 160 m ilgio pagrindinę tilto konstrukciją.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]