Billie Holiday

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šį biografinį straipsnį reikėtų sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, prašome sutvarkyti šį straipsnį. Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
Priežastys, dėl kurių straipsnis laikomas nesutvarkytu, aiškinamos straipsnyje Nesutvarkyti straipsniai.
Billie Holiday

Billie Holiday (tikras vardas Eleonora Fagan Gough, g. 1915 m. balandžio 7 d. Baltimorėje – m. 1959 m. liepos 17 d.) – amerikiečių džiazo dainininkė ir dainų autorė.

Jos dainavimo stilius – daugiausiai įkvėptas instrumentalistų – parodė naują būdą kaip galima žaisti tempu ir žodžiais. 1956 metais Billie Holiday išleido autobiografiją "Lady Sings the Blues", ir vėliau išaiškėjo, kad joje yra daug netikslumų.

Sceninis pseudonimas pasiskolintas iš mėgstamos aktorės Billie Dove ir iš jos, kaip spėjama, tėvo, Clarence Holiday. Pačioje karjeros pradžioje ji rašė savo pavardę kaip "Halliday", taip siekdama atsiriboti nuo savo tėvo, bet vėliau pakeitė pavardę atgal i "Holiday".

Billie Holiday tėvystė nėra visiškai aiški. Įrašas Baltimorės archyvuose byloja, kad jos tėvas buvo Frank DeViese, bet kai kurie istorikai mano, jog tai klaida.

Vaikystė buvo sunki ir sudėtinga. Billie motina, Sadie Fagan, buvo išspirta iš namų būdama tik 13-ikos metų ir nėščia. Ji persikelia gyventi į Filadelfiją, kur ir pagimdo Billie. Po trejų metų tėvai susituokia, bet santuoka netukus nutrūksta ir Billie lieka gyventi su motina. Būdama 10-ies metų ji pasiskundžia buvusi išprievartauta. Dėl pastarojo įvykio ir dažno pamokų praleidinėjimo ji buvo išsiųsta į katalikišką pataisos mokyklą, kur ji praleido dvejus metus. Su šeimos draugų pagalba jai pasisekė iš jos ištrūkti, ir 1928 metais, išgąsdintos tos patirties, jos su motina persikelia gyventi i Niujorką. 1929 metais Billie motina užtinka kaimyną Wilbert Rich prievartaujantį jos dukrą, už ką jis nuteisiamas trims mėnesiams kalėjimo.

Karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasak Billie prisiminimų, 1930 metais ji buvo užverbuota viešnamio ir dirbo kaip prostitutė. Tais pačiais metais ji pradėjo dainuoti įvairiuose Harlemo naktiniuose baruose už arbatpinigius. Pasak legendos, jai atliekant dainą "Travelin All Alone", publika apsiverkė. Dabar sudėtinga patikrinti kuriuose būtent džiazo baruose ji dirbo iki to laiko kol 1933 metais Monette’s klube ją surado talentų medžiotojas John Hammond.

Billie Holiday debiutas buvo 1933 metais kai John Hammnond ją supažindino su Benu Gudmanu, žinomu to meto džiazo atlikėju, su kuriuo padarė keletą įrašų. 1935 metais, kai Billie tęsė savo karjerą su grupe vadovaujama pianisto Teddy Wilson, jie vėl bendradarbiavo įrašant keletą dainų. Nuo 1938 metų ji buvo pakankamai garsi kad galėtų pritraukti publiką naudodamasi savo vardu.

Ketvirajame dešimtmetyje, plačiai plintant Swing stiliui, T. Wilsonas ir B. Holiday perdirbo kai kurias liaudyje populiarias dainas į džiazo stiliaus kūrinius. Billie gebėjimas improvizuoti melodiją atitikti emocijas buvo pritrenkiantis. Tuo pačiu metu Billie taip pat kūrė dainas, tarp jų "Billie's Blues", "Tell Me More (And Then Some)", "Everything Happens For The Best". Nors jos parašytų dainų nebuvo daug, kelios iš jų tapo džiazo standartais – pavyzdžiui, "God Bless the Child", "Don't Explain", "Lady Sings the Blues". Ji buvo viena iš pirmų juodaodžių moterų kurios pasirodė su baltaodžių orkestru.

Billie taip pat suvaidino viename muzikiniame filme, kurio režisierius buvo Arthur Lubin, o dainuoti teko drauge su Louis Armstron. Autobiografijoje Lady Sings the Blues ji aprašo savo nusivylimą išvydus scenarijų- ji tikėjosi suvaidinti save, Billie Holiday, dainuojančią naktiniame klube, o teko vaidinti tarnaitę.

Paskutiniai gyvenimo metai ir mirtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nors Billie Holiday niekada neturėjo savo vaikų, ji buvo krikštamotė dviem – dainininkei Lorraine Feather, Leonardo Feather dukrai, ir Bevan Duffy, William Buffy sūnui. Pasak Billie, ji įniko į narkotikus ketvirtojo dešimtmečio pradžioje. 1941 metais ji ištekėjo už trombonisto Jimmy Monroe, su kuriuo išsiskyrė 1947 metais. Dar prieš skyrybas ji pradėjo gyventi su Joe Guy, kuris grojo trimitu, ir kuris ,be kita ko, aprūpindavo ją narkotikais. Netrukus po oficialių skyrybų su J. Monroe ji taip pat paliko J. Guy. 1947 metais ji buvo suimta dėl narkotikų ir aštuonis mėnesius praleido už grotų. Narkotikai, alkohlis ir santykiai su vyrais, kurie prieš ją smurtaudavo, neigiamai atsiliepė jos sveikatai ir balsui. 1952 metais ji ištekėjo už Louis McKay, kuris, kaip ir dauguma jos gyvenimo vyrų, ją mušė, tačiau jis bandė ją atitraukti nuo narkotikų. Nors jos mirties metu jie buvo išsiskyrę, tačiau jis turėjo planų atidaryti dainavimo mokyklų tinklą, pavadintų Billie Holiday vardu.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]