Big Brothers Big Sisters

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.
 Edit-delete-not encyclopedic2.svg  Yra kilę abejonių dėl šio straipsnio objekto reikšmingumo ir tinkamumo enciklopedijai.
Galima paieškoti straipsnio objekto aprašymų nepriklausomuose nuo jo patikimuose antriniuose šaltiniuose ir pasiremti jais straipsnyje.

Big Brothers Big Sisters yra savanorystės principu veikianti programa, skirta padėti vaikams. Programa veikia 12 pasaulio šalių (jų skaičius nuolat auga), o jos užuomazgos siekia XX amžiaus pradžią. Pagrindinė programos „Big Brothers Big Sisters“ esmė - atsakingo suaugusio žmogaus bendravimas su vaiku, kuriam reikia palaikymo, supratimo, išklausymo, patarimų, kaip elgtis įvairiose gyvenimiškose situacijose. Dalyvavimas šioje programoje ir savanoriams, ir vaikams yra nemokamas, tačiau bendraujant privaloma laikytis programos nustatytų taisyklių. Pavyzdžiui, savanorės merginos gali draugauti tik su mergaitėmis, o vaikinai - tik su berniukais. Taisyklės taip pat numato, kad "Didysis" ir "Mažasis Draugas" per savaitę susitinka vieną kartą 2 valandoms ir leidžia laisvalaikį bendraudami. Savanoris ir vaikas gali užsiimti mėgstama veikla: žaisti įvairius žaidimus, eiti į kiną arba namie žiūrėti filmus, parke važinėtis dviračiais, užsiimti piešimu, keramika, papuošalų gaminimu ar kitaip leisti laisvalaikį. "Didžiojo" ir "Mažojo Draugo" draugystę profesionaliai prižiūri ir draugauti padeda „Big Brothers Big Sisters“ programos koordinatoriai. Pirmasis savanorio ir vaiko susitikimas vyksta prižiūrint programos koordinatoriui. Jo metu sudaroma draugystės sutartis tarp vaiko, savanorio bei koordinatoriaus, kurios trukmė - vieneri metai. Praėjus metams savanoris ir vaikas sprendžia, ar nori pratęsti draugystę.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Programa "Big Brothers Big Sisters" prasidėjo JAV. 1904 metais Niujorko miesto teismo klerkas Ernestas Kentas Kulteris pastebėjo, kad bendraudamas su vaikais atitraukia juos nuo pomėgio įsivelti į neigiamą veiklą, ir padarė išvadą, kad suaugę gali padėti vaikams. Ernestas Kulteris ėmėsi ieškoti bendraminčių ir jau 1916 m. programa "Big Brothers" pasklido po 96 JAV miestus. Maždaug tuo pat metu moterų grupė, pasivadinusi "Ladies of Charity", ėmėsi mergaičių, kurios patekdavo į Niujorko vaikų teismą, priežiūros. Vėliau ši grupė pasivadino "Catholic Big Sisters".

Abi savanorių grupės nepriklausomai veikė iki 1977 metų, kol susivienijo ir tapo "Big Borthers Big Sisters" Amerikoje.

Programa Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Į Lietuvą programa "Big Brothers Big Sisters" atkeliavo 1995 metais. Ją inicijavo Atviros Lietuvos Fondas. Paramos vaikams centras pradėjo ją vykdyti Vilniuje. Dabar programa veikia ne tik Vilniuje, bet ir Klaipėdoje, Kaune. Taip pat siekiama, kad programa įsitvirtintų kituose Lietuvos miestuose per mokymo įstaigas. Programoje dalyvauja vaikai nuo 7 iki 14 metų. Savanoriams netaikomas amžiaus apribojimas, tačiau, kad būtų pasirengę draugystei su vaiku jie privalo išklausyti 2 mėnesių kursus. Šiuo metu Vilniuje vykdomoje programoje "Big Brothers Big Sisters" dalyvauja apie 100 "Didžiųjų" ir "Mažųjų" draugų porų. Lietuvoje vykdoma programa nuo amerikietiško jos varianto labiausiai skiriasi tuo, kad savanoriais tampa jauni žmonės (dažniausiai II - III kurso studentai), o JAV savanoriauja vyresnio amžiaus žmonės, kurie turi daugiau laisvo laiko ir nori jį prasmingai išnaudoti.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Straipsnis parengtas remiantis angliškos Vikipedijos straipsniu "Big Brothers Big Sisters".

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]