Bibliotekos pažangai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Bibliotekos pažangai – projektas, skirtas stiprinti, (pa)naudoti viešųjų bibliotekų pajėgumus, pasiekti, kad Lietuvos gyventojai (ypač kaimiškose vietovėse, taip pat socialinės rizikos grupės) žymiai geriau naudotųsi informacinėmis technologijomis, dirbdami su informacija ar šiaip bendraudami. Visose perspektyviose ir dar neinformatizuotose viešosiose bibliotekose bus įrengiama vieša interneto prieiga, o ją turinčiose – išplečiama ir modernizuojama. Taip pat siekiama iš esmės sustiprinti viešųjų bibliotekų darbuotojų informacinę kompetenciją ir padėti jiems tapti aktyviais vietos bendruomenės skatintojais bei pagalbininkais, įsisavinant informacinių technologijų galimybes.

Priemonės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Projektui skirtos lėšos naudojamos kompiuterinei įrangai nupirkti, bibliotekoms prie interneto prijungti ar ryšio kokybei pagerinti, techninei pagalbai organizuoti, bibliotekininkams apmokyti, nemokamai interneto prieigai viešinti ir vartotojams skatinti bei projekto poveikiui matuoti.

Siekiant į bibliotekas pritraukti daugiau suaugusių ir vyresnio amžiaus žmonių, bus rengiami specialūs seminarai ir akcijos, pristatantys kasdieniniame gyvenime lengvai pritaikomas elektronines paslaugas: el. deklaravimą, el. bankininkystę, darbo paiešką, nuotolinį mokymąsi, sveikatos paslaugas ir kitas. Nemokantys naudotis kompiuteriais gyventojai bibliotekose bus mokomi kompiuterinio raštingumo ir interneto pradmenų. Skatinant naudotis viešomis interneto prieigomis, ypatingas dėmesys bus skiriamas kaimo gyventojams, vyresnio amžiaus žmonėms, socialinės rizikos grupėms, taip pat ir neįgaliems.

Projekto nauda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Projektas padės daugeliui žmonių, kurie iki šiol neturėjo sąlygų įsisavinti informacinių technologijų galimybes informacijos gavimui, teikimui ir komunikavimui ir panaudoti tai savo veikloje bei kasdieniniame gyvenime. Tai ypač aktualu žmonėms, gyvenantiems kaimiškose vietovėse, šviečiantis, efektyvinant savo darbinę veiklą, plėtojant socialinį bendravimą, geriau naudotis įvairiomis paslaugomis. Žmonėms, priklausantiems socialinės rizikos grupėms bei neįgaliems tai padės žymiau geriau integruotis į visuomenės gyvenimą.

Projekto įgyvendintojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Projektą „Bibliotekos pažangai“ 2008-2011 m. įgyvendina Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Lėšų projektui įgyvendinti skiria Bilo ir Melindos Geitsų fondas (35,7 mln. litų), Lietuvos Respublikos Vyriausybė (14,7 mln. litų) ir bendrovė „Microsoft", padovanojusi naujausios programinės įrangos už 31 mln. litų. Labai svarbus ir vietos savivaldybių indėlis (10,7 mln. litų) – jos padeda bibliotekoms pasirengti teikti viešą interneto prieigą ir vykdyti kitas projekto veiklas bei ateityje užtikrins šių veiklų tęstinumą.

Projekto rezultatai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Sukurtas mokymo centrų tinklas šalies apskrityse – įrengta 11 mokymo centrų, 220 mokymosi vietų (2008 m.)
  • Apie 200 miestų ir 600 kaimų bibliotekų aprūpintos naujausia kompiuterine ir programine įranga bei plačiajuosčiu interneto ryšiu (2008-2010 m.)
  • Surengti kompiuterinio raštingumo ir interneto išteklių mokymai miesto ir kaimo bibliotekų darbuotojams (2009-2010 m.)
  • Išleistos kompiuterinio raštingumo ir interneto išteklių mokomosios knygos (2009 m.)
  • Sukuriami interneto išteklius pristatantys video filmukai (2009-2010 m.)
  • Surengti kompiuterinio raštingumo ir interneto išteklių mokymai Lietuvos gyventojams (2009-2011 m.)
  • Rengiamos gyventojų pritraukimo į bibliotekas akcijos-konkursai (2009-2011 m.).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]