Bižuterija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Bižuterija

Bižuterija (pranc. bijouterie) – papuošalai iš nebrangių medžiagų. Bižuterijoje naudojami įvairūs nebrangieji metalai ir jų lydiniai, įvairių spalvų ir skaidrumo stiklas, keramika, plastikas, kitos medžiagos. Savi išvaizda bižuterijos gaminiai gali nesiskirti nuo brangiųjų metalų juvelyrinių dirbinių, tačiau jų kaina žymiai mažesnė.

Nuo XX a. vidurio bižuterija, sukurta žinomų menininkų ir dizainerių, imta labiau vertinti, kartais kaina ėmė pranokti net dirbinius iš brangakmenių ir brangiųjų metalų. Bižuterijos dirbiniai, sukurti meistro pagal originalų projektą, tapo prestižiniais aksesuarais.

Medžiagos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pradžioje madingus papuošalus gamindavo iš nebrangių pakaitalų, imituojančių brangiuosius akmenis, pvz., strazų ar organinio stiklo. Šiuolaikinė bižuterija gaminama iš labai įvairių medžiagų. Pvz., fianitas imituoja briliantus, kai kurie pusbrangiai akmenys imituoja brangakmenius, auksavimas ir sidabravimas sudaro aukso ir sidabro įspūdį. Pigūs papuošalai gali būti daryti iš nikelio, melchioro, žalvario, kitų pigių lydinių. Šiuolaikinėje bižuterijoje naudojama ir mediena, oda.