Betliejaus žvaigždė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Florencietis Džotas di Bondonė (1267–1337) nutapė Betliejaus žvaigždę kaip nušvitusią kometą virš kūdikėlio Jėzaus. Autorius buvo matęs Halio kometą, skriejusią 1301 m.

Betliejaus žvaigždėMato evangelijoje aprašyta paslaptinga žvaigždė, susijusi su Jėzaus gimimu, buvusi kelrode trims išminčiams – senovės Babilono ir Mesopotamijos zoroastrizmo žyniams.[reikalingas šaltinis] Ji yra vienas iš reikšmingų Kalėdų simbolių, kuris gali būti vaizduojamas simboline žvaigžde ant Kalėdų eglutės viršūnės, dailės kūriniuose, proginiuose atvirukuose, heraldikoje.

Žvaigždės kilmės aiškinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.

Daugelis teorijų skirtingai aiškina Betliejaus žvaigždės kilmę. Biblijos kritikai teigia, kad realybėje ji išvis neegzistavo, kitų manymu, tai buvo astronominis reiškinys, susijęs su retu planetų išsidėstymu, meteoru ar kometa, kuri klaidingai palaikyta ypač ryškia žvaigžde.[reikalingas šaltinis] Tyrinėtojai, išnagrinėję istorinius, astronominius ir biblinius įrašus, atlikę antikos laikų apskaičiavimus apie planetų judėjimą, tvirtina, kad Betliejaus žvaigždė yra ne legenda.[reikalingas šaltinis]

Astronomai laikosi nuostatos, kad Jupiterio ir Saturno planetų suartėjimas gali paaiškinti Mato evangelijoje aprašytą žvaigždę.[reikalingas šaltinis] Neeilinis dangaus kūnų išsidėstymas pranašavo valdovo su ypatinga lemtimi gimimą. Rytų išminčiai galėjo tai pastebėti ir suprasti, jog tai buvo karaliaus gimimo Judėjoje ženklas, paskatinęs juos keliauti ir ieškoti ką tik gimusio valdovo. Ši žvaigždė jiems ir buvo kelrode iki Jeruzalės, kad pagarbintų gimusį karalių. Karalius Erodas nusiuntęs į Betliejų astrologus, vėliau pavadintus Trimis karaliais. Žvaigždė buvo sustojusi virš tos vietos, kurioje gimęs Jėzus. Šis evangelijos epizodas gali būti traktuojamas kaip kometos pasirodymas. Būtent nušvitusi kometa vaizduojama daugelyje kalėdinių paveikslų. Šiuo metu sunku patikrinti, ar iš tiesų maždaug prieš 2000 metų Izraelyje buvo pasirodžiusi ryški kometa.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka