Bengalinis fikusas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ficus benghalensis

Bengalinis fikusas (Ficus benghalensis)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
( Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
( Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
( Magnoliopsida)
Eilė: Erškėtiečiai
( Rosales)
Šeima: Šilkmediniai
( Moraceae)
Gentis: Fikusas
( Ficus)
Rūšis: Bengalinis fikusas
( Ficus benghalensis)

Bengalinis fikusas (Ficus benghalensis), geriau žinomas kaip banjanas – šilkmedinių šeimos visžalis medis. Paplitęs Pietų Azijoje: Indijoje, Bangladeše, Šri Lankoje.

Aukštis 20–30 m. Bengalinis fikusas pasižymi gausiomis orinėmis šaknimis, kurioms palietus žemę įsišaknija naujas augalas. Taip ilgainiui apie vieną individą gali susidaryti ištisa šakomis susiraizgiusi giraitė. Andhra Pradeše (Ananatapure) auga Thimmamma Marrimanu medis, kurio skliautas užima 19 107 m³. Jis 1989 m. įrašytas į Gineso rekordų knygą kaip didžiausias pasaulio medis.[1] Kiti milžiniški banjanai yra Kalkutos apylinkėse augantis „Didysis banjanas“ ir Narmados upės krante (Gudžaratas) augantis „Kabyrvadas“. Gali būti, kad tai Džeimso Forbso Oriental Memoirs (1813–1815 m.) aprašytas fikusas, kuris tuo metu buvęs >600 m skersmens ir turėjęs ~3000 kamienų.[2] Bengalinis fikusas veda oranžinės spalvos vaisius, kuriuos lesa ir sėklas išplatina paukščiai.

Bengalinis fikusas laikomas Indijos nacionaliniu medžiu. Jo paunksmėje neretai įrengiamos šventyklos, atliekami aukojimai. Theravados budizme laikoma, kad Atbudimo medis, po kuriuo atbudimą patyrė Buda, buvo bengalinis fikusas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Matthews, Peter; Dunkley McCarthy, Michelle; Young, Mark (CON) The Guinness Book of Records 1994
  2. Chisholm, Hugh, ed. (1911). „Fig“ . Encyclopædia Britannica (11th ed.). Cambridge University Press.