Pereiti prie turinio

Basendžis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Basendžis
Standartas: Nr. 43, FCI V grupė, 6 sekcija (primityvieji šunys)
Ūgis (ties ketera)
Patinas: 43 cm
Kalė: 40,5 cm
Svoris
Patinas: iki 12 kg
Kalė: iki 9,5 kg
Savybės
Plaukas: Trumpas, lygus, šilkinis
Aktyvumas: Aukštas
Intelektas: Aukštas
Temperamentas: Energingas, draugiškas, žaismingas, gudrus, labai švelnus, meilus, užsispyręs, smalsus
Tinkamumas apsaugai: Vidutinis
Tinkamumas tarnybai: Vidutinis
Vados dydis: 4-6
Ilgaamžiškumas: 10-12 m.

Basendžis – mažų medžioklinių šunų veislė, registruota FCI (Registracijos Nr. 43).

Kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Basendžiai daugiausiai auginami Kongo, Sudano, Liberijos teritorijoje. Panašių šunų galima sutikti Malaizijos džiunglėse.

XIX a. pabaigoje keliautojai basendžius vadino įvairiai: Kongo terjeras, Zande šuo, Afrikos miškų šuo, bongo terjeras, niam-niam terjeras. Panašių į basendžius šunų atvaizdus galima pamatyti ir faraonų laidojimo vietų bareljefuose. Faraono Tutanchamono kape taip pat buvo rasti balzamuoti šunys, panašūs į basendžius. Manoma, kad basendžiai Egipto faraonams buvo ne tik medžiokliniai šunys, bet ir gyvi amuletai, saugoję savo valdovus nuo juodosios magijos.

Manoma, kad keliaujantys Nilo upe keliauninkai išsivežė šiuos šunis kaip gautas brangias dovanas. Žlugus Egiptui basendžiai buvo pamiršti net iki XIX a. vidurio. Tuo metu šią pamirštą veislę Konge ir Pietų Sudane aptiko tyrinėtojai. Basendžiai išgarsėjo kaip šunys, kurie nemoka loti, bet tai nėra nebylūs šunys. Jie skleidžia keistus ir labai aukštus garsus.

Veislę 1895 metais vėl atrado anglų jūreiviai, bet Anglijoje šie šunys susirgo maru ir krito. Tik 1937 metais anglams pavyko užauginti basendžių. Amerikoje pirmoji vada buvo užauginta 1941 metais.

Išvaizda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Basendžių šuniukas

Basendžis – lengvo ir taisyklingo kūno sudėjimo, aukštakojis, elegantiškos, aristokratiškos išvaizdos, protingas ir budrus gyvūnas. Galva su stačiomis, smailėjančiomis ausimis, susijaudinus kakta pasidengia smulkiomis raukšlėmis, kaklas aukštai iškeltas ir gracingai išlenktas. Gili, ne plati krūtinė, palaipsniui pereina į patrauktą pilvą, uodega susukta į tvirtą žiedą – visa tai sudaro elegantiško, kaip miniatiūrinė antilopė, šuns vaizdą.

Basendžiai šoklūs, labai greiti, puikios uoslės. Unikalu tai, kad jie medžioja ne vien uosle, kaip dauguma medžioklinių šunų, bet ir rega. Aukštoje savanos žolėje basendžiai pašokdavo ir tarytum sustingdavo ore. Dairėsi. Uostinėjo, kur nuskuodė grobis. Kai kurios gentys juos ir vadino šokančiais virš žolės šunimis (M‘bwa m‘kubwa M‘bwa).

Charakteris ir elgesys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai žavingas, meilus kompanionas, labai žaismingas. Šis ilgakojis, mažas, trumpaplaukis šuo su trumpa nugara ir lengvu kūno sudėjimu, laižo (prausia) save kaip katė. Neskleidžia kvapo. Todėl jis tinka žmonėms, kurie rūpinasi švara savo namuose. Basendžis yra švelnus su vaikais, bet linkęs pyktis su savo gentainiais ir yra gana užsispyręs.

Neloja, bet moka savaip reikšti emocijas. Susukta į žiedą uodega vizga sunkiai, bet labai juokingai. Sveikindamiesi jie skleidžia specifinius aukštus garsus.

Basendžiai yra pokštininkai, mėgsta krėsti kvailystes. Su jais reikia kantrybės. Mėgsta tupėti ant palangės ir stebėti, kas vyksta lauke, mėgautis saulės šiluma.

Priežiūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gali gyventi bute, jei gaus pakankamai krūvio. Labai aktyvūs namuose. Laimingiausi, kai auga su dar vienu ar dviem basendžiais. Tarpusavyje jie nesipeša. Reikalingai ilgi kasdieniniai pasivaikščiojimai. Kadangi basendžiai prausiasi patys ir neturi kvapo, jiems nereikia daug priežiūros. Tinka alergiškiems žmonėms. Šeriasi labai mažai, arba nesišeria visai.

Sveikata[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Linkę tukti ir tapti tingiais. Pasitaiko kelio, akių problemų.

Šaltiniai ir nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]