Pereiti prie turinio

Baltarusijos Respublikos Konstitucija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Baltarusijos konstitucija)
Baltarusijos herbas
Šis straipsnis yra serijos
Baltarusijos politinė sistema
ir vyriausybė

dalis
Baltarusijos Respublikos Konstitucija

Baltarusijos Respublikos Konstitucija (blrs. Канстытуцыя Рэспублікі Беларусь) – pagrindinis Baltarusijos įstatymas (Konstitucija).

1919 m. vasario 3 d. Baltarusijos Tarybų I suvažiavime buvo priimta pirmoji Baltarusijos TSR Konstitucija. Persmelkta proletariato diktatūros idėjos. Beveik identiška 1918 m. Rusijos TSR Konstitucijai. Keista keletą kartų.

Valdymo funkcijos yra padalintos tarp Aukščiausiosios Tarybos ir Prezidento, kuris išrenkamas visais gyventojais penkeriems metams ir yra valstybės vadovas. Vykdomąją valdžią įvykdo ministrų Taryba vadovaujant ministrui pirmininkui.

Pagal 1996 m. Konstituciją buvo sukurtas dvejų rūmų parlamentas (Nacionalinis susirinkimas). Jis sudarytas iš Respublikos Tarybos ir Atstovų Tarybos. Atstovų Tarybos deputatų rinkimai įvykdomi visuotinės, lygios, tiesioginės rinkimo teisės pagrindu įskaitant slaptąjį balsavimą. Rinkimus vykdo ir prižiūri Centrinė rinkimų komisija. Parlamento įgaliojimų trukmės laikas – 4 metai.

Teisminė valdžia:

Prezidentas su Atstovų rūmų pritarimu paskiria ministrą pirmininką ir jo pavaduotojus, nustato vyriausybės struktūrą, priima sprendimus dėl viso vyriausybės atsistatydinimo ar jo atskirų narių. Prezidentas skiria valdžios vykdomųjų organų vadovus visose šešiose valstybės srityse.