Balkašas (miestas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Balkašas
kaz. Балқаш
Miesto centras
Laiko juosta: (UTC+6)
Valstybė Kazachstano vėliava Kazachstanas
Regionas Karagandos sritis Karagandos sritis
Gyventojų (2002) 65 400
Vikiteka Balkašas
Kirčiavimas Balkãšas (Balchãšas)

Balkašas (arba Balchašas, iki 1936 m. Bertys) – miestas Balkašo ežero šiauriniame krante, Kazachijoje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Balkašas įkurtas 1937 m. statant vario lydymo įmonę. Miesto teisės nuo 1937 m. 19391957 m. prie Balkašo veikė koncentracijos stovykla, iki 1948 m. priklausiusi Karagandos, iki 1956 m. – Stepių lagerių grupėms.

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Yra oro uostas, plentai į Astaną, Almatą, geležinkelis į Aktogajų, geležinkelio šaka į geležinkelį Astana–Almata. Išplėtota spalvotoji metalurgija – gamina varį, cinką, molibdeno koncentratą, aukso, sidabro, platinos, paladžio lydinius. Veikia siuvimo, maisto – mėsos, pieno, duonos, žuvų apdorojimo ir konservavimo pramonė. Prie Balkašo kasamos vario, molibdeno rūdos.

Yra Karagandos technikos universiteto Technikos fakultetas, istorijos ir kraštotyros muziejus, Botanikos sodas. Netoli miesto yra priešraketinės gynybos radiotechnikos bazė,[1] už 60 km nuo Balkašo – Rusijos kosminės kariuomenės bazė „Balchašas-8“.

Lietuviai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

19481951 m. į Balkašo lagerį iš Komijos, Krasnojarsko krašto lagerių etapais buvo vežami politiniai kaliniai, tarp jų ir lietuviai. 1952 m. kalėjo apie 1000 lietuvių vyrų ir moterų, iš jų visuomenės veikėjų, ūkininkų, inteligentų, kunigų, jaunimo. Kaliniai statė vario rūdos sodrinimo įmonės cechus, Balchašo miestą, dirbo molibdeno kasyklose, plytinėje, krovė vagonus. 1958 m. lietuviai ėmė grįžti į Lietuvą. 1989 m. ir 1990 m. į Balkašą iš Lietuvos surengtos buvusių politinių kalinių ekspedicijos; 1989 m. Balchašo kapinėse pastatytas paminklinis kryžius, 1990 m. sukurtas televizijos filmas „Karingas – mirties žemė“ (rež. Vitalis Gruodis).[2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Mindaugas PažemysBalchašas (miestas). Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. II (Arktis-Beketas). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2002. 506 psl.
  2. Aldona JuodvalkytėBalkašas (miestas). Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. II (Arktis-Beketas). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2002. 506 psl.