Balisongas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Atlenktas balisongas
Beveik sulenktas balisongas

Balisongas (angl. balisong, Batangas knife) – filipiniškas sulankstomas peilis, kuris turi dvi rankenas, pritvirtintas prie trumpos įkotės ašimis, kad galėtų apie jas suktis. Užlenktos rankenos paslepia geležtę rankenų grioveliuose. Taip užlenktas balisongas susegamas ir yra visiškai saugus. Atsegus ir atlenkus rankenas į priešingą pusę atidengiama geležtė, o abi rankenos susiglaudžia ir sudaro vieną rankeną. Treniruotas žmogus gali labai staigiai sulenktą peilį viena ranka atlenkti ir perimti koviniu būdu. Angliškai toks balisongo atlenkimas ir/ar sulenkimas vadinamas flipping.

Balisongas yra filipiniškas lenktinio peilio variantas. Balisongai naudojami buityje kaip paprasčiausi peiliai, nors naudojami ir kaip koviniai peiliai.
Didelis balisongo variantas (atlenktas virš 60 cm ilgio) angliškai vadinamas Balisword ('balisongas – kalavijas').

Balisongas ir draudimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Balisongas kai kuriose šalyse yra uždraustas. To priežastys galbūt yra tai, kad jis gali būti panaudotas kaip ginklas, jį galima greitai atlenkti ir panaudoti. Balisongo kriminalizacija sutapo su pasirodžiusiu populiariu meniniu filmu „The Outsiders“, kuriame parodytas balisongo kaip ginklo naudojimas.

  • Australija – visi lenktiniai peiliai, kuriuos galima atlenkti viena ranka (koks ir yra balisongas), priskiriami M kategorijos ginklams, kuriuos draudžiama turėti.
  • Kanada – draudžiama turėti balisongą. Išimtis – balisongas turėtas iki paskelbiant draudimą.
  • Vokietija – balisongai uždrausti 2003 m. sugriežtinus Ginklų įstatymą. Balisongo pirkimas, turėjimas, skolinimas, naudojimas, nešiojimas, gaminimas ir pardavimas yra draudžiami. Pažeidus draudimą peilis konfiskuojamas, gresia bauda iki 10 000 eurų ir iki 5 metų kalėjimo. Balisongo panaudojimas darant nusikaltimą gresia 1-10 metų kalėjimo.
  • D. Britanija – 1989 m. sausį balisongas pripažintas puolamuoju ginklu. Turėti balisongą nedraudžiama, bet draudžiama parduoti, dovanoti ar įsigyti, importuoti. Išimtis – senoviniais pripažįstami balisongai, kurių amžius viršija 100 m.
  • Honkongas – balisongų pardavimas draudžiamas. Miniatiūriniai variantai nedraudžiami.
  • JAV – Kai kuriose valstijose draudžiama turėti ir/ar nešioti balisongą. Pvz., Kalifornijoje draudžiami balisongai, kurių geležtės ilgesnės kaip 5 cm. Tuo tarpu Pensilvanijoje balisongus galima nešiotis tiek atvirai, tiek slapta.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Video: