Balingrado Dievo Apvaizdos bažnyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 54°52′05″š. pl. 25°42′24″r. ilg. / 54.867979°š. pl. 25.706712°r. ilg. / 54.867979; 25.706712

Kazimiero-bazn-kryzius-64.png
Balingrado Dievo Apvaizdos bažnyčia
Balingradas church.jpg
Vyskupija Vilniaus
Dekanatas Naujosios Vilnios
Savivaldybė Švenčionių rajonas
Gyvenvietė Balingradas
Statybinė medžiaga plytų mūras
Pastatyta 1827 m.

Balingrado Dievo Apvaizdos bažnyčia – bažnyčia, stovinti Balingrado kaime, 12 km į pietus nuo Pabradės, Neries dešiniajame krante. Pamaldos laikomos tik lenkų kalba.

Bažnyčia 2016 m. Ant priekinės sienos pritvirtintose lentose – svarbios bažnyčios istorijos datos

Parapijoje yra Punžionių koplyčia.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Punžonių dvaro savininkai Ignas Balinskis ir Elžbieta Balinskienė 1827 m. pastatė dabartinę mūrinę bažnyčią. Ji buvo Karkažiškių parapijos filija. Vietovę, vadintą Bageliškėmis, dvarininkai pavadino Balingradu.

XIX a. viduryje Balingrado apylinkėmis ir bažnyčia domėjosi grafo Konstantino Tiškevičiaus mokslinė ekspedicija. Savo veikale K. Tiškevičius pateikia informacijos apie bažnyčioje buvusią paveikslų kolekciją, skrupulingai ir nuosekliai aprašė bažnyčios paveikslus, kurie grafui paliko teigiamą įspūdį. Paminėtas senas italų mokyklos tapytas Šv. Sebastijano paveikslas, taip pat bažnyčioje, choruose, nedidelis paveikslėlis, puiki gero originalo kopija, vaizduojantis rašantį Matą evangelistą. Abipus didžiojo altoriaus buvo du nedideli Peterburgo mokyklos paveikslai, o didžiajame altoriuje – nemažas paveikslas, kuriame nupieštas natūralaus dydžio Šv. Ignotas.

Rusijos valdžia bažnyčią 1870 m. uždarė. Po carinės valdžios įsakymo uždaryti bažnyčią, buvo stengtasi kuo greičiau sugriauti ir parduoti ją statybinėms medžiagoms. Kaimo gyventojai to padaryti neleido, bet tuometinis Punžonių valdytojas Maciejus Stabrovskis gyventojų norų nepaisė. Savo reikmėms jis panaudojo bažnyčios duris, o iš geležinių kryžių pasigamino noragus žemei arti. Legenda byloja, kad už tokį poelgį dvarininkas susilaukė bausmės. Darbų metu perkūnas nutrenkė darbininką, kuris arė žemę iš bažnyčios kryžių pasigamintais noragais. Pats M. Stabrovskis susirgo silpnaprotyste ir mirė didelėse kančiose.

Lenkams okupavus Vilniaus kraštą, padėtis Balingrade šiek tiek pasikeitė. Atsirado galimybė atstatyti Dievo Apvaizdos bažnyčią. 1927 m. Petras Strabovskis (M. Strabovskio sūnus) iš Punžonių ėmėsi bažnyčios remonto darbų. Savo lėšomis jis atstatė bažnyčią ir išskyrė jai 14 ha. žemės. 1928 m. įkurta parapija. Suremontuotą bažnyčią 1928 m. rugsėjo 30 d. konsekravo arkivyskupas Romualdas Jalbžikovskis.

2009 m. bažnyčioje vyko renovavimo darbai.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bažnyčia stačiakampio plano, vienabokštė, vienanavė, be apsidės. Bažnyčios rūsyje palaidotas jos fundatorius Ignas Balinskis. Šventoriaus tvora akmenų mūro.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg