Pereiti prie turinio

Azijinis ibis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Threskiornis melanocephalus
Azijinis ibis (Threskiornis melanocephalus )
Azijinis ibis Harjanos valstijoje (Indija) 
Apsaugos būklė

Beveik nykstantys (IUCN 3.1), [1]
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Paukščiai
( Aves)
Būrys: Irklakojiniai paukščiai
( Pelecaniformes)
Šeima: Ibiniai
( Threskiornithidae)
Pošeimis: Ibiai
( Threskiornithinae)
Gentis: Tikrieji ibiai
( Threskiornis)
Rūšis: Azijinis ibis
( Threskiornis melanocephalus)
Binomas
Threskiornis melanocephalus
Latham, 1790

Azijinis ibis[2][3] (Threskiornis melanocephalus) – irklakojinių paukščių (Pelecaniformes) būrio, ibinių (Threskiornithidae) šeimos, ibių (Threskiornithinae) pošeimio, tikrųjų ibių (Threskiornis) genties paukščių rūšis.

Mažesnis už baltajį gandrą. Kūno ilgis 65 – 76 cm, atstumas tarp išskleistų sparnugalių 130 cm. Visas kūnas baltas, tik plačios uodegos plunksnos yra pilkos spalvos. Plunksnomis neapaugę galva ir kaklas ir kojos juodos spalvos. Ilgas, masyvus snapas juodos spalvos.

Veisimosi metu plika oda po sparnais yra kraujo raudonumo spalvos. Galva įgauna mėlyną atspalvį, o kojos pradeda žvilgėti. Kaklo apačios plunksnos rusvos, o krūtinės ir nugaros - blyškiai gelsvos.

Jauniklių galvos plunksnos pilkos, o kaklas baltas. Po trejų metų nesiskiria nuo suaugusių individų.

Aptinkamas Indijoje, Pakistane, Šri Lankoje, Nepale, Kinijoje, Bangladeše, Vietname ir Kambodžoje. Užklystantis paukštis Japonijoje, Indonezijoje ir Filipinuose. Žiemoja Kinijos pietuose, Tailande, Korėjoje, Japonijoje, Sumatroje ir Filipinuose.

Biotopaspelkės; upių ir ežerų pakrantės; lankos ir ryžių laukai. Kartais aptinkamas jūros užliejamose dumblėtose seklumose, lagūnose ir mangrovėse . Migrantas. Maitinasi ir veisiasi grupėse.

Minta varlėmis, buožgalviais, sraigėmis, vabzdžiais ir kirmėlėmis. Pakrančių populiacijos minta žuvimi ir vėžiagyviais. Kartais maitinasi augalais. Grobio ieško vandenyje ir ant žemės. Sekdami besiganančius [buivolas|buivolus]] sulesa jų pabaidytus vabzdžius.

Peri mišriose kolonijose kartu su garniniais ir gandriniais paukščiais. Veisimosi periodas prasideda iškart po liūčių. Paukščių tuoktuvių metu gana triukšmingi. Lizdą krauna medžiuose ar krūmuose, netoli vandens. Lizdas 30 cm diametro. Dėtyje 2 – 4 kaušiniai. Inkubacija trunka 25 – 23 dienas. Apsiplunksnuoja 40 dienų.

Kartos trukmė – 10,1 metai.

Apsaugos būklė

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasaulinės gamtos apsaugos organizacijos duomenimis yra beveik nykstanti rūšis. populiacijoje yra 10000-19999 suaugusių individų.

Populiacijos mažėjimo priežastys: drenažas; trikdymas, medžioklė ir kiaušinių rinkimas; žemės ūkio plėtra.

Rūšies apsaugos priemonės:

  1. „Pasaulinės gamtos apsaugos organizacijos raudonasis sąrašas - Threskiornis melanocephalus“. Pasaulinė gamtos apsaugos organizacija. anglų k.
  2. terminai.vlkk.lt / Azijinis ibis Archyvuota kopija 2023-01-22 iš Wayback Machine projekto. | VLKK; nuoroda tikrinta: 2023.01.22.
  3. „Threskiornis melanocephalus“. Avibase. anglų k.

arkive.org / Wildscreen Arkive. Black headed ibis Archyvuota kopija 2012-07-06 iš Wayback Machine projekto.