Atsuktuvas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Atsuktuvai su kryžminiu ir plokščiu galu
Viršutinėje dalyje - įrankių rinkinys su atsuktuvais ir universalaus atsuktuvo rankenėle bei keičiamų antgalių rinkiniu. Apačioje - įvairių tipų atsuktuvai

Atsuktuvasinstrumentas, kuris yra skirtas medvaržčių, varžtų ir kitų detalių su įpjovomis atsukimui ir užsukimui (įsukimui). Paprasčiausias atsuktuvas turi antgalį, kurio vienas galas įstatomas į varžto ar medvaržčio įpjovą, o kitas galas paprastai turi medinę ar plastmasinę rankeną.

Sudėtingesni atsuktuvai turi specialų mechanizmą, kuris leidžia antgaliui laisvai judėti rankenėlėje viena kryptimi. Tokios konstrukcijos atsuktuvas leidžia dirbti atsuktuvu neatitraukiant rankos nuo rankenėlės ir neištraukiant atsuktuvo antgalio iš įpjovos. Priklausomai nuo to koks veiksmas atliekamas (atsukimas ar įsukimas) specialiu jungtuku keičiama laisvo sukimosi kryptis.

Priklausomai nuo įpjovos ant sukamos detalės galvutės tipo naudojami skirtingo tipo antgaliai:

  • plokšti
  • kryžminiai
  • specializuoti antgaliai retai naudojamų įpjovų tipams (žvaigždutės, kvadrato, trikampio, šešiakampio ir kitokios formos)

Taip pat būna ir "universalių" atsuktuvų, kurie susideda iš rankenos (pvz., "T" formos), prie kurios galima prijungti (pvz., per magnetinį šešiakampį įdubimą) visą rinkinį skirtingų tipų ir dydžių antgalių.

Naudojami ir mechaniniai atsuktuvai, kurie įstatomi į elektrinio gręžtuvo patroną arba specialūs akumuliatoriniai elektriniai atsuktuvai.

Atsuktuvų tipai
Plokščio ir kryžminio atsuktuvo antgaliai


Commons-logo.svg