Atomo numeris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Atominis skaičius)
Cheminis elementas X ir jo masės (A) bei atomo (Z) numeris

Atomo numeris, atominis numeris, atominis skaičius, (Z) – protonų skaičius atomo branduolyje. Atomas, kuris turi neutralų krūvį, turės atominį numerį lygų elektronų skaičiui. Cheminiai elementai periodinėje elementų lentelėje yra išdėstyti atominio numerio didėjimo tvarka.

Atominis numeris neturėtų būti maišomas su masės numeriu (A), kuris yra lygus protonų ir neutronų (nukleonų)[1] skaičiui branduolyje. Neutronų, esančių atomo branduolyje, skaičius žymimas N, todėl galioja tokia minėtus skaičius apjungianti formulė: A = Z + N (šie skaičiai visada yra natūralūs).

Pradžioje, atomo numeris reiškė elemento vietą periodinėje elementų lentelėje. Kai Mendelejevas surašė visus žinomus cheminius elementus ir sugrupavo juos pagal cheminį panašumą, buvo pastebima, kad išrikiuojant juos pagal griežtą atominės masės numerį yra neatitikimų. Jodas ir telūras, jeigu išrikiuoti pagal atominę masę atrodo išdėlioti netvarkingai ir geriau atitiktų savo vietas jei jų numeriai būtų apkeisti vietomis. Išdėliojus elementus pagal chemines savybes, jie gavo savo elementų numerius. Šis numeris pasirodė labai artimas atomo masei.

Vėliau buvo atrasta, kad atomo numeris atitinka branduolio elektrinį krūvį – kitaip sakant kiek protonų yra branduolyje. Krūvis, o ne atomo masė, suteikia elementams jų chemines savybes.

Simbolis Z[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Atomo numerio simbolis Z greičiausiai atsirado nuo vokiško žodžio Atomzahl (liet. atominis skaičius), nors iki 1915 m. buvo naudojamas žodis Zahl (liet. skaičius).[2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Atomo ir branduolio fizika Archyvuota kopija 2015-05-22 iš Wayback Machine projekto. Nuoroda tikrinta 2015-06-03
  2. „Simbolio Z kilmė (anglų k.)“. Suarchyvuotas originalas 2015-04-27. Nuoroda tikrinta 2015-06-03.