Asuano užtvanka

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Asuano užtvanka

Asuano užtvanka (arab. السد العالي) – didžiausia dviejų dambų hidroelektrinė Egipte. Asuano užtvanka yra truputį toliau į pietus nuo miesto.

Užtvankos paskirtis:

  • Reguliuoti kasmetinius didelius Nilo potvynius
  • Sukurti vandens rezervuarą, kuriame būtų saugomas didelis kiekis vandens, kuris gelbėtų nuo vandens stygiaus didelių sausrų metu.
  • Gaminti elektros energiją.

Užtvankos statyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Asuano užtvankos statybą pradžioje žadėjo finansuoti D. Britanija ir JAV, bet vėliau savo pažadus atšaukė. Egiptas, ieškodamas statyboms lėšų, nacionalizavo Sueco kanalą. Atsakydami į tai D. Britanija, Prancūzija ir Izraelis 1956 m. užpuolė Egiptą. Sovietų Sąjungai pagrasinus įsijungti į karą Egipto pusėje, JAV pasiūlė D. Britanijai ir Prancūzijai atsitraukti iš Egipto ir nutraukti karo veiksmus. 1958 m. Sovietų Sąjunga finansavo Asuano užtvankos statybą, taip pat tiekė statybinę techniką, elektrinės įrangą, siuntė statybų specialistus. Užtvanką suprojektavo Sovietų Sąjungos užtvankų statybos institutas Hidroprojekt.

1960 m. buvo pradėta užtvankos statyba, trukusi 10 metų. 1970 m. Asuano užtvanka buvo pastatyta ir atidaryta tuometinio prezidento Nasero. Vandens saugykla visiškai užsipildė 1976 m. Dabar rezervuaras yra plačiai žinomas kaip Nasero tvenkinys. Užtvanka ir rezervuaras išgelbėjo šalį nuo dviejų didžiulių sausrų bei nuo kelių netikėtų potvynių.Užtvankos dėka Egipto maisto ištekliai pagausėjo 50%.