Argumentas iš kiekio

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Argumentas iš kiekio (lot. argumentum ad numerum) – loginė argumentacijos klaida. Ji daroma remiantis prielaida, kad kuo daugiau žmonių tiki kažkokia idėja, tuo daugiau šansų tai idėjai būti teisinga.

Skaičių argumentas naudojamas beveik visose gyvenimo srityse. Reikia pastebėti, kad dažnai argumentas iš skaičių atsisuka prieš patį argumentuotoją (žr. pavyzdžius).

Tai yra klaida, kadangi teiginio teisingumas ar klaidingumas niekaip nepriklauso nuo to, kiek žmonių juo tiki. Ši klaida daroma su atvirkščia prielaida – kuo teiginys teisingesnis, tuo daugiau žmonių turėtų juo tikėti. Vadinasi, jei kažkuriuo teiginiu tiki labai daug žmonių, greičiausiai jis teisingas. Tačiau jokio loginio ryšio tarp teiginio teisingumo ir tikinčiųjų juo skaičiaus nėra, o iš praktikos žinoma, kad visiškai neteisingomis idėjomis tikėdavo daugybė žmonių. Todėl šis argumentas yra klaida tiek formaliosios logikos, tiek kasdienio gyvenimo ar mokslo požiūriu.

Nuo apeliavimo į mases argumentas iš skaičių skiriasi tuo, kad nėra skirtas paveikti emocijas, sutelkti minią kažkuriam tikslui, iškilti klausytojų akyse ar panašiai. Jis tiesiog teigia, kad kuo daugiau žmonių kažkuria idėja tiki, tuo ta idėja teisingesnė.

Pavyzdžiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Du milijardai krikščionių negali klysti. (Tačiau ne krikščionių yra apie 5 milijardus, gal visgi krikščionybė – neteisinga religija? Čia argumentas iš skaičių atsisuka prieš patį argumentuotoją).
  • Milijonai žmonių tiki horoskopais, taigi, juose turėtų būti kažkiek teisybės.
  • 88 % žmonių tiki ateiviais iš kosmoso, vadinasi, jie egzistuoja.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]