Arabų mitologija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Arabų mitologija apima senovės arabų priešislaminius tikėjimus. Prieš Islamo atsiradimą bei žymų įsigalėjimą Arabų pusiasalyje 622 metais (pirmais Islamo kalendoriaus metais), fizinis Islamo centras, Mekos Kaaba, nebuvo vieno "Dievo" simbolis, kokiu ji yra dabar. Kaaba tačiau bvuo apsupta daugybės simbolių, vaizduojančių demonus, džinus, pusdievius ir kitas įvairias būtybes, kruios atspindėjo ypatingai politeistinę priešislaminės Arabijos aplinką. Nors iš esmės išskirtinai priešislaminių padavimų bei mitų nėra išlikę, galima numanyti, kad tokioje politeistinėje aplinkoje aplinkoje viešėjo ypatinga mitologinė tautosaka bei savita mitologija.

Ryšiai su Islamo mitologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Istorijos apie džinus, stebuklingas lempas, skraidančius kilimus, kurias galima rasti pasakų rinkinyje Tūkstantis ir viena naktis ir kituose kūriniuose, buvo perduodamos per kartas. Islamo mitologija tikriausiai turėjo būti ypatingai paveikta senovės Arabų mitologija, dėl to sunku jas abi skirti.

Blogio akies koncepcija galima rasti Korane, al-Falaq Suroje. Net ir dabar talismanas Fatimos ranka yra kartais naudojamas neutralizuoti tariamą "Blogio akies" efektą, nepaisant to, kad jos naudojimas Islame yra uždraustas taip pat kaip ir visi kiti talismanai bei prietarai.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Gods, Demons and Symbols of Ancient Mesopotamia by Jeremy Black and Anthony Green (ISBN 0-292-70794-0)