Aptarimas:Okamo skustuvas

Straipsnio aptarimas iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

William of Ockham - Viljamas iš Okamo arba, kaip lietuvių kalboje tokiais atvejais priimta, Viljamas Okamietis. --Nomad 14:41, 2007 Birželio 11 (EEST)


Tikrai nepritariu "Okamiečiui" bent dėl trijų priežasčių:

  1. iki šiol tradicinis vartojimas yra "Okamas", žr. Google paiešką (132 rezultatai prieš viso labo 4) ir ypač ankstesnius rašytinius šaltinius; taip pat viki straipsnyje Scholastika vartojama "Okamas";
  2. priesagos "-ietis" gausinimas nėra pageidaujamas lietuvių kalbos reiškinys, nes ir taip privisę visokių "kiniečių", "afganistaniečių", jau tenka girdėti "braziliečių", tuoj, matyt, turėsime "lenkiečių" ir "portugaliečių";
  3. pilietis, kilęs iš Okamo vietovės, gali vadintis Okamo vardu, plg. Puteikių kaimas - pavardė Puteikis, Puodžiūnų kaimas - pavardė Puodžiūnas; analogiškai ir Okamas.

Sukūrę naujadarą Viljamą Okamietį, turėtume sakyti ir "Okamiečio skustuvas", nes juk dėsnis asocijuojamas su jo kūrėju, o ne su gimtuoju miesteliu. Konsultantas 15:38, 2007 Birželio 11 (EEST)

Prieštaravimas tarp Okamo skustuvo ir Viljamo Okamiečio tikrai yra, tačiau kita vertus jei jau norime nuosekliai pagal tave, turėtume sakyti Aleksandras Makedonija. Palyginimas su puodžiūnais nekorektiškas, nes aiškiai rašoma William of Ockham, ne William Ockham. Jei būtų William Ockham, galėtume teigti, kad jo pavardė kilusi nuo vietovės pavadinimo, tačiau dabar tai nėra tikra pavardė. Viduramžiais taip buvo įprasta (žr. Tomas Akvinietis, pvz.). Scholastikos straipsnyje galime tiesiog paredaguoti ir šio rodiklio neliks :)) Kuo blogai priesaga -ietis nežinau, o kaip reikėtų sakyti - afganistanas (žmogus iš Afganistano)? Amerikas (žmogus iš Amerikos)? Radio Show kažkada buvo toks veikėjas Argentinukas... turbūt vietoje Argentiniečio. Lenkiečių ir portugaliečių nepadaugės, jei Viljamą iš Okamo vadinsime Viljamu Okamiečiu, kadangi tai niekaip nesusiję, be to, lenkas ir portugalas yra visur vartojamos ir prigijusios formos. Atrodo, atsakiau į visus klausimus. --Nomad 21:28, 2007 Birželio 11 (EEST)

Afganistano gyventojas nuo senų laikų yra afganas. Priesaga -ietis agresyviai stumia kitus tautybių pavadinimus (prieš šimtą metų tebuvo vienintėlaitytis žodis "vokietis", be jokių "kiniečių" ir "ukraniečių"), taigi mažina kalbos įvairovę. Bet nenuvažiuokime toli į šoną. Labai būgštauju, kad mūsų wikipedija liks "Okamiečio" rezervatu, nes iki šiol kompetentinguose lietuviškuose šaltiniuose visur buvo "Okamas", ko gero, taip ir liks. Visada siūlau laikytis tradicinio vartojimo, nebent jis išeina už sveiko proto ribų. Pavyzdys apie Akvinietį labai abejotinas, nes angliškai jis yra Aquinas, be jokio "of" ar "de". Tai jeigu dabar wiki rašytojas, niekada negirdėjęs apie Tomą Akvinietį, versdamas iš anglų kalbos naujame straipsnyje parašys Akvinas, ar pulsime naudoti jo pasiūlytąją formą, ar vis dėlto laikysimės senosios? Sufleruoju atsakymą: labiau išsilavinęs žmogus laikysis senosios formos, o niekada jos nematęs - arba tos, arba kitos, tai yra, didės informacinis triukšmas. Dar kitas šviežiai iškeptas filosofijos barų artojas, kuris vers iš italų kalbos, mėgins mus įtikinti, kad teisingoji forma yra Tomazas Dakinas, ir pateiks savo argumentus. Pati metodika keisti įsigalėjusius pavadinimus yra rizikinga, nes į kitą kalbą atėjęs žodis pradeda gyventi savo gyvenimą, nepriklausomai nuo pirminio šaltinio. Konsultantas 15:37, 2007 Birželio 12 (EEST)
Ar galėtum nurodyti tuos kompetetingus Lietuvos šaltinius, ar turiu spėlioti? --Nomad 16:16, 2007 Birželio 12 (EEST)
Spėlioti nereikia, tiesiog šiuo metu didžiai liūdėdamas galiu pasiūlyti tik itin kuklius internetinius išteklius: Aukštųjų mokyklų mokymo programos, Filosofijos chrestomatijos, Bernardinai.lt, dar yra straipsnių filosofijos tema, vienžo žr. www.google.com -> "Viljamas Okamas".Konsultantas 16:44, 2007 Birželio 12 (EEST)
Tokiu atveju pervadinam, tik skliausteliuose reikėtų palikti anglišką versiją (bent jau kol atskiro straipsnio nėra) --Nomad 20:09, 2007 Birželio 12 (EEST)
Man regis, jau yra mažutis įžanginis straipsnelytis Viljamas Okamas. Konsultantas 08:29, 2007 Birželio 13 (EEST)