Aptarimas:Apeliavimas į tikimybę

Page contents not supported in other languages.
Straipsnio aptarimas iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Iš aprašymo man labiau tiktų pavadinimas ne „Apeliavimas į tikimybę“ bet „Apeliavimas į galimybę“.

Klaidos esmė: „jei tai gali įvykti - tai būtinai įvyks“. Nesvarbu, kokia to įvykio tikimybė.

Dar daugiau: jei įvykio tikimybė yra didelė, tuomet galima tikėtis įvykio - tai nėra klaida. --Mykolas OK 12:22, 2007 Birželio 13 (EEST)

Jei įvykio tikimybė didelė, tai nereiškia, kad jis būtinai įvyks. Techniškai, už vienetą mažesnis skaičius visada bus mažesnis už vienetą, kad ir koks jis didelis būtų ;) Todėl jei tikimybė mažesnė už vienetą (arba 100%), iš jos neplaukia kad įvykis būtinai įvyks. --Nomad 08:56, 2007 Birželio 14 (EEST)
Jei pasakysiu: „Gali būti, jog 23 valandą troleibusai nevažiuoja, todėl kviečiu taksi.“,- tai nebus šio tipo logikos klaida, nors ir nesu 100% įsitikinęs, kad šio maršruto troleibusai jau nevažiuoja. Tuo tarpu jei pasakysiu: „Eidamas į lauką deduosi šalmą, nes gali nukristi čerpė nuo stogo.“,- tuomet, manau, bus būtent apeliavimo į galimybę klaida, esą gali būti kad taip bus, todėl manau, kad taip ir bus. Ar ne tokią klaidą aprašo šis straipsnis? --Mykolas OK 23:51, 2007 Birželio 14 (EEST)
Abiem atvejais tu iš prielaidos neišvedi jokios išvados, ja tik motyvuoji savo veiksmus, formali logika apie tai nieko negali pasakyti (analogiškai „šiandien gražus rytas todėl aš šoksiu nuo stogo“). Klaidos nėra nei vienu atveju. Tinkamesnis pavyzdys: "stogas yra prastos būsenos, tikėtina, kad gali nukristi čerpės todėl jei eisiu į lauką čerpė nukris man ant galvos“. Čia padaroma išvada, kad čerpė tikrai nukris, tačiau iš prielaidų (didelė tikimybė, kad nukris) ji neplaukia. Techniškai šią klaidą galima būtų išreikšti taip ("didelė" pakeičiant į, tarkime >80%): jei įvykio tikimybė yra >= 80% ji yra 100%. --Nomad 06:51, 2007 Birželio 15 (EEST)