Aptarimas:Šiaurės vakarų Europos ežys

Straipsnio aptarimas iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Dabar ši rūšis vadinama kitaip (Lietuvoje gyvenačios yra kitas lotyniškas pavadinimas). Algirdas 22:08, 2007 lapkričio 21 (EET)

Gal galėtumėte patikslinti, kaip būtent vadinama, tada galėtumėme pataisyti straipsnį ;) --Mea 22:22, 2007 lapkričio 21 (EET)
Matyt nežino kaip kitaip vadinama :) --Dirgela 10:14, 2007 lapkričio 25 (EET)
Žinau, Dirgela. Lietuvoje vyrauja baltakrūtis ežys (Erinaceus concolor), o ne paprastasis. Todėl taisytinas ir pats tekstas. Jei netiki, gali paskaityti: Visuotinė Lietuvių enciklopedija. Vilnius. T. 5, p. 732.
Tai kas kliudo pataisyti? --Nomad 10:28, 2007 lapkričio 25 (EET)
Čia matai toks žaidimas - pirminis straipsnio pavadinimas ir tekstas buvo teisingas, paskui [1] Algirdas nusprendė pakeisti iš Erinaceus concolor į Erinaceus europaeus, nors interwiki nekeitė. Tada kažkas ištaisė interwiki pagal Erinaceus europaeus, tada Algirdas atrado šią rūšį savo kieme (tikra sėkmė, nes Lietuvoje jų retoka) ir nufotografavo [2]. Na, o dabar sužinome, kad pasikeitė rūšies pavadinimas. Ar ne per dažnai keičiasi sistematika? Manau, kad problema tik tame, jog Algirdas sugebėdavo visiems sudaryti didžiausio biologijos autoriteto įspūdį, nors akivaizdžiai yra pridaręs klaidų ir pripainiojęs kitus dalyvius, bet tai pripažinti jam labai sudėtinga, ne nebent suteiktume administratoriaus teises. Na ir aišku tokio biologijos autoriteto niekas nedrįsdavo paprašyti nurodyti šaltinius...--Dirgela 22:45, 2007 lapkričio 25 (EET)
Eilinis Dirgėlos nusišnekėjimas, jau tampantis norma Vikipedijoje. Algirdas 23:14, 2008 sausio 5 (EET)
Rinkis žodžius, nors ir suprantu, kad nesmagu, kai esi pagaunamas su tokiais žaidimais.--Dirgela 07:39, 2008 sausio 8 (EET)
Šiaip reiktų užrakinti nuo anonimų, nes vandalinama dažnai. * Hugo ¿díme? 22:14, 2007 lapkričio 21 (EET)
Nesąmonė. Ežys yra ežys, joks ežiukas. Siggis 19:09, 2008 sausio 16 (EET)

Kiek žinau ežius pakankamai lengvai lapės patvarko apvertusiuos ant nugaros? Rodė per National Geography

Ginčas dėl ežio (Erinaceus europaeus) lietuvių kalba mokslinio pavadinimo[redaguoti vikitekstą]

Ežys yra ežys, nėra ko kalbos laužyti dešimtnariais pavadinimais (žr. Vikipedija:Vardinimo taisyklės). Atskiros rūšys, kurios tėra biologijos, o ne kasdienės sampratos objektas gali būti vadinamos kitaip, bet įsigalėję pavadinimai turi likti, o ne šokinėti pagal kažkieno suskaičiuotus dnr. O gal paskui išvis, viskas lotyniškai ar kokiais genetiniais kodais bus pavadinta, ir nieks, apart "profesionalų", nesupras, apie ką kalba? Hugo.arg (aptarimas) 15:23, 2 rugpjūčio 2015 (EEST)
Kaip supratau, dabartinis lietuvių kalboje mokslinis Erinaceus europaeus rūšies pavadinimas ir toliau išlieka, kaip jį klaidingai pavadino mūsų bočiai, nepaisant kad visos kalbos jį vadina dviem, trimis sudėtiniais žodžiais. Tada vikipedijoje ir pilkąjį vilką atkeisti tiesiog į vilkas, rudąją lapę į lapę, miškinę kiaunę į kiaunę, taurųjį elnią į elnią, paprastąją voverę į voverę... ir tt... . Juk matyt ne visiems skirta suprasti reikšmę. Daug laiko praleidau skaitydamas ir rašydamas apie rūšis, kol sudėliojau kaip turėtų būti, o vienas kritikas per minutę viską išsprendė... :) Juk ne aš tai sugalvojau, tikrai nešoku pagal kažkieno suskaičiuotus DNR, o OFICIALIAM moksle yra priimta paprastųjų ežių (ir visų organizmų) genties mokslinė klasifikacija. Jei gentį sudaro daugiau kaip viena rūšis, priimta skirti du ar iš daugiau sudurtinžodžių rūšies pavadinimas. Juk ne viduramžiais gyvenam. Kas dar neaišku?> mokslinė klasifikacija> Erinaceus Linnaeus, 1758 > Amūrinis ežys Erinaceus amurensis Schrenk, 1859; Amur Hedgehog. <> Pietinis baltakrūtis ežys Erinaceus concolor Martin, 1838; Southern White-Breasted Hedgehog. <> Šiaurės vakarų Europos ežys Erinaceus europaeus Linnaeus, 1758; Western European hedgehog. <> Šiaurinis baltakrūtis ežys Erinaceus roumanicus Barrett-Hamilton, 1900; Northern White-Breasted Hedgehog. Bet jeigu nusprendei kad Erinaceus europaeus turi vadintis ežiu, lai taip ir bus :) Kails 16:07, 2 rugpjūčio 2015 (EEST)
Tarp kitko, nors taip pat būtų kvailystė, bet tik EŽIU tinkamiau vadinti Lietuvoje nuo seno gyvenantį šiaurinį baltakrūtį ežį Erinaceus roumanicus, o ne šiaurės vakarų Europos ežį (Erinaceus europaeus), apie kurį anksčiau klaidingai buvo manoma, kad Lietuvoje gyvena tik jo rytinis porūšis Erinaceus europaeus roumanicus. Daugiau neskirsiu laiko tokiems ginčams. Kails 16:22, 2 rugpjūčio 2015 (EEST)
Žinok per emocijas jau darosi sunku sekti, ką čia mėgini pasakyti. Erinaceus europaeus yra ne lietuvių, o lotynų kalboje, ir taip pavadino ne lietuvių bočiai. Kaip vadina kitos kalbos, dviem ar penkiolika žodžių, mums neturi praktinės reikšmės. Rūšies mokslinį pavadinimą lotynų kalba sudaro du žodžiai nepriklausomai ar gentyje yra tik viena rūšis, ar dvi ir daugiau. O Lietuvių kalboje būna įvairiai, pvz., dilgėlinukas yra vienas žodis, nors gentyje bent šešios rūšys. Vikipedijoje irgi būna įvairiai, jei kažkoks žodis labai nusistovėjęs kalboje, taip vadinamas ir straipsnis, nepaisant kad neatitinka jokios konkrečios mokslinės klasifikacijos. Pvz., en:Shrimp. Jei lietuviškas žodis ežys atitinka vieną konkrečią rūšį, šis straipsnis turėtų būti apie tą rūšį. Jei gentį, galbūt galėtų būti apie gentį. Bet kuriuo atveju, ežys yra pakankamai naudojama ir pakankamai konkreti sąvoka, kad straipsnis apie kažką galėtų būti. Jei apie konkrečias rūšis reikia atskirų straipsnių, niekas netrukdo parašyti ir jų. --Nomad (aptarimas) 17:40, 2 rugpjūčio 2015 (EEST)
Nomad, neapsimetinėk kvailu, o jeigu bandai tokiu išsiduoti, tai gali ir ne viešai. O ir man neprirašinėk savo minčių, neva aš neskiriu Erinaceus europaeus kokia kalba šis pavadinimas. Nepakenčiu žmonių kvailumo ir įžūlumo. Verčiau parašytum strapsnį, ką čia eikvoji niekais laiką. Galų gale nukopijavęs pakartosiu tau, nes matomai tu net neskaitai ką anksčiau parašiau ir paistai niekus. PAKARTOTINAI SKAITYTI NUO ČIA> Tada vikipedijoje ir pilkąjį vilką atkeisti tiesiog į vilkas, rudąją lapę į lapę, miškinę kiaunę į kiaunę, taurųjį elnią į elnią, paprastąją voverę į voverę... ir tt... ., visi jie buvo vadinami vienu žodžiu - lapė, vilkas, kiaunė, elnias. Ar tik kaip kažkieno užgaida, tai negalioja ežio atveju, ypač to, kuris Lietuvoje net negyvena. - Kails 18:22, 2 rugpjūčio 2015 (EEST)
Siūlau truputį keisti toną, čia ne vaikų darželis --Nomad (aptarimas) 18:28, 2 rugpjūčio 2015 (EEST)

Tarp kitko, šį kartą rašau dėl paprastųjų ežių gentyje esančių rūšių pavadinimų, nors tai tik iš dalies apie šią temą, bet ne to straipsnio aptarime. Žinant, kad lietuvių kalboje keturis ežių rūšis apjungianti gentis vadinasi Paprastieji ežiai (Erinaceus), tai tinkamiausi pavadinimai ir būtų prie genties pavadinimo prirašant rūšies pavadinimą, pavyzdžiui - Rytų Europos paprastasis ežys arba rusėnų paprastasis ežys (Erinaceus roumanicus), šiaurės vakarų Europos paprastasis ežys arba Atlantinis paprastasis ežys (Erinaceus europaeus), Mažosios Aijos paprastasi ežys arba Kurdistano paprastasi ežys (Erinaceus concolor), Amūrinis paprastasis ežys (Erinaceus amurensis). Taip net lietuvių kalboje net be lotiniško pavadinimo, kitiems asmenims taptų lengviau orientuotis, apie kurią konkrečią ežio rūšį eina kalba ir visiškai neliktų painiavos. Kaip pastebėjau, tai rūšių pavadinimus pastaruoju metu tampa būdinga ir VLKK, kuri imasi daugiau tvarkos, vardindama ar perpavadindama lietuviškus rūšių pavadinimus. Palyginimui, dabartiniai vikipedijoje jų genties lietuviški pavadinimai yra čia -->> Paprastieji ežiai. - Kails 19:12, 2 rugpjūčio 2015 (EEST)

Konkretus pasiūlymas[redaguoti vikitekstą]

Kadangi ežys yra nusistovėjęs senas lietuvių kalbos žodis su konkrečia reikšme, straipsnis turėtų būti nesvarbu kad šis vienas žodis atitinka tris skirtingas rūšis. Ir neabejotinai žmonės straipsnių ieškos daugiau pagal seną ir žinomą žodį ežys, o ne pilną rūšies pavadinimą. Kadangi šiuo metu yra trys rūšys, anksčiau vadintos vienu žodžiu ežys (jei straipsnis teisingas), siūlau šį straipsnį iš esmės padaryti nukreipiamuoju. Galima įžangoje parašyti, kad ežys yra tokios tai šeimos toks tai gyvūnas, kad anksčiau buvo laikytas viena rūšimi o šiuo metu yra trys, ir įdėti nuorodas į kiekvieną straipsnį. Būtinai paminėti, kad ežys yra „liaudiškas“ pavadinimas, t.y. ne mokslinis. Jei labai norisi turėti ne tik nukreipiamąjį, galima aprašyti trumpai kiekvieną rūšį, aprašyti kaip ir kodėl buvo išskirtas į tris rūšis, aprašyti apie ežį lietuvių kultūroje ir mitologijoje ir daugiau visko, kas tinka apie ežius apskritai. O kiekvienai rūšiai žinoma sukurti po atskirą straipsnį ir ten moksliškai aprašyti tą rūšį. Panašiai kažkiek, kaip straipsnyje en:shrimp --Nomad (aptarimas) 18:12, 2 rugpjūčio 2015 (EEST)

Labai nerimtas pasiūlymas. Tada tokį jovalą galima pradėti ir su visa likusia Lietuvos augmenija ir gyvūnija, kad net ateities kartos niekada tvirtai nesusivoktų, apie kokį ežiuką eina kalba :) Tada pradėkime - paprastąjį ir bekotį ąžuolus tiesiog vadinti ąžuolu. Karpotąjį ir plaukuotąjį beržus vadinti beržais, abi kiaunių rūšis vadinti kiaune, šikšnosparių rūšis vadinti šikšnosparniais ir šikšniukais, srovinę ir paprastąją aukšles vadinti aukšle, nes taip senovėje visus vadino lietuviai. Kas anksčiau padarė tokius pakeitimus? :) Ir kas tas mokslas ir klasifikacijos, vadovaukimės savo vikipedijos redaktorių galvomis, jie geriau už visus supranta, kadangi yra redaktoriai ir gali daro galutinius sprendimus, kaip jiems atrodo geriau. Ačiū brangieji :) Jeigu kas įsyžedėte - labai atsiprašau, bet kaip sakiau, kvailysčių ir jovalo nepakenčiu - Kails 18:32, 2 rugpjūčio 2015 (EEST)
Kadangi tau nepavyksta diskutuoti be asmeniškumų ir įžeidinėjimų, manau šioje diskusijoje į tavo nuomonę atsižvelgti neverta. Jei nenori dalyvauti kaip žmogus, išsakyti normalių argumentų ir konkrečiai kritikuoti kitų argumentus, sprendimą priimsime ir be tavęs. --Nomad (aptarimas) 18:35, 2 rugpjūčio 2015 (EEST)
Tarp kitko, pati VLKK keičia rūšių lietuviškus pavadinimus, atsižvelgdama į naujai pakeistas lotynų kalboje rūšis, kurios anksčiau kaip buvo manoma neegzistavo, bet jas šių laikų mokslui ištyrus, jos pasirodydavo atskiromis rūšimis. Jeigu reiks, bandysiu surasti, VLKK ypač daug pakeitimų padarė rašydama apie naujas augalų rūšis - ankstesnius lietuviškus pavadinimus perpavadindama naujais, kadangi seni pavadininmai buvo klaidinantys. - - Kails 18:38, 2 rugpjūčio 2015 (EEST)
Žinau. Tai yra labai gerai, bus galima tiksliau užvadinti straipsnius apie konkrečias rūšis. --Nomad (aptarimas) 18:41, 2 rugpjūčio 2015 (EEST)

Kails, visų pirma pateikite kokį nors LIETUVIŠKĄ šaltinį, kur nurodyti visi tie Rytų, baltakrūčiai ir kt. ežiai, nes labai panašu, kad pavadinimų kūryba užsiimate pats. Pilkasis vilkas, paprastoji voverė ir kt. yra lietuvių biologinėje tradicijoje nusistovėję pavadinimai, kaip kad ir šuo, o ne "pilkojo vilko naminis porūšis". Žmogus, ieškantis apie Lietuvoje gyvenantį ežį ves į paiešką "ežys" ir gaus visišką makalošę iš ketureilių pavadinimų. Kadangi Lietuvoje vis vien gyvena TIK VIENA ežių rūšis, tai ji ir turi vadintis ežiu ar paprastuoju ežiu (plg. paprastoji voverė nesivadina kokia nors šiaurės Eurazijos spygliuočių miškų vovere). Ne viskas gula pagal lentynėles - antai rūšis takažolė, o gentis rūgtis. Tikras nesusipratimas, ar ne? Hugo.arg (aptarimas) 19:42, 2 rugpjūčio 2015 (EEST)

Kaip turi vadintis rūšis, tai nuspręs biologai ir VLKK, ir Vikipedija tą pavadinimą naudos. Dabar tik klausimas, ką daryti su straipsniu Ežys, ar peradresuoti į konkrečios rūšies straipsnį, ar kaip siūliau padaryti nukreipiamąjį, ar dar kokių variantų. --Nomad (aptarimas) 19:55, 2 rugpjūčio 2015 (EEST)
Tai "Ežys" bet kokiu atveju turi rodyti į Lietuvoje gyvenantį ežį (plg. nukreipimai vilkas, kiškis, lapė ir kt.). Hugo.arg (aptarimas) 20:35, 2 rugpjūčio 2015 (EEST)
Jei po išskaidymo vis dar Lietuvoje iš tiesų gyvena tik viena rūšis, didelės problemos nematau. Man labiau patinka mano variantas, ir taip pat siūlyčiau daryti su lapėm jei tik kas apsiimtų, bet čia smulkmena, tinka ir nukreipimas į tą rūšį. Juolab kol niekas neapsiima daryti kitokių straipsnių. Tai klausimą turbūt galima laikyti išspręstu. Pervadiname straipsnį taip kaip yra moksliškai, jei lietuviškas pavadinimas jau egzistuoja, o iš Ežys bus nukreipimas. Jei mokslinis priimtas pavadinimas dar neegzistuoja, paliekame ežys, palaukiame kol jį sukurs ir tuomet pervadinsime. --Nomad (aptarimas) 22:10, 2 rugpjūčio 2015 (EEST)
VLKK yra nesukūrusi lietuviškų atitikmenų paprastųjų ežių genčiai ir visai tikiu, kad ten dirbantys kalbininkai net nenutuokia apie tokios grupės egzistavimą. Ir retorinis klausimukas, jeigu tik VLKK turi teisę rūpintis rūšių įvairovės lietuviškais rūšių pavadinimus, tai kaip tada lietuviški pavadinimai atsirado, kada ši biurokratinė organizacija Lietuvoje neegzistavo? Ir dar, jeigu kažkas teigia, kad tik tituluoti biologai turi teisę nuspręsti rūšių naujus pavadinimus, kurie iki šiol neegzzistuoja lietuvių kalboje, tai kaip jais pasitikėti, jeigu jie neskiria rūšių ir nežino kuris lotiniškas pavadinimas yra teisingas, pavyzdžiui kaip Linas Balčiauskas doc., - dr. habil. Laboratorijos vadovas, vyriausiasis mokslo darbuotojas, kurio žinduolių atlaso net pirmoje sąrašo eilutėje paminėtame šiaurinis baltakrūtis ežys (Erinaceus roumanicus) yra nedovanotina klaida ir gaunasi jovalas, neva anot jo tai Lietuvoje gyvenanti baltakrūčio ežio (Erinaceus concolor) rūšis. Pagal jūsų komentarus atrodo kad jums tai smulkmena ar norma, bet žmonėms suprantantiems biologiją ir nesireklamuojančiais titulais, tai atrodo visiška nesamonė ir tokias aukštas pareigas turinčių žmonių neprofesionalumas. Dar kartą, pažvelkite į jo sudarytų Lietuvos žinduolių sąrašą -->> [[3]]. O dar sąrašo pradžioje rašoma, kad - be autoriaus leidimo kopijuoti negalima. Nejau jis mano kad tai vertinga informacija, vien todėl, kad jis dirba šį darbą ir tituluotas žmogus? :) Tikiuosi jis tai neskaito. Jeigu netingėsiu, pateiksiu dar didesnį šokiruojantį straipsnį apie vienos, labai svarbios ir brangios (taip, brangios) rūšies aprašymą Lietuvos Aplinkos Ministerijos svetainėje. Baisu, jeigu tokie žmonės sprendžia ir tai, ką be klaidų gali nuspręsti tam atsidavę rašantys į vikipediją anonimai. - Kails 20:33, 2 rugpjūčio 2015 (EEST).
Anonimai pagal Vikipedija:Mokslinis naujumas netoleruojamas nesprendžia iš esmės nieko.
Šiaip jau straipsniui verkiant reikia šaltinių. Ne tik pavadinimui. Nes, tarkim, Specialus:Diff/4795595/4795642 parašytas „Suaugęs ežys įprastai sveria 750–1213,5 g“ man didžiai įtartinas. Net penki reikšminiai skaitmenys? Tikrai 1213,4 g yra „įprasta“, o 1213,6 g – jau ne?
Dėl paties straipsnio – jei rūšių daugiau nei viena, galima daryti straipsnį apie minėjimus tautosakoje ir pan. (kurių kol kas čia nėra), o rūšis (ar šeimas, ar dar ką) paminėti „tarp kitko“. Tiems, kurie kūrė pasakas, koks nors skirtumas tarp kokio „europinio“ ir „afrikinio“ ežio turbūt nebuvo esminis... --Martynas Patasius (aptarimas) 00:28, 3 rugpjūčio 2015 (EEST)
Šioje diskusijoje anksčiau jau buvau parašęs, kad ši rūšis Lietuvoje negyvena ir niekada jos lietuviai nevadino tiesiog ežiu (taip vadino kitą l.artimą rūšį), tad gal kiti redaktoriai galėtų įsiterpti ir pakoreguoti. Lietuvoje gyvena šiaurinis baltakrūtis ežys (Erinaceus roumanicus), kurį tauta vadino tiesiog ežiu, o atsiradus švietimui, kartais naudodavo dabar jau neteisingą lotynišką pavadinimą - Erinaceus europaeus arba Erinaceus europaeus roumanicus. Pats dėl tam tikrų priežasčių, titulinio pavadinimo neperpavadinsiu, nenoriu vieno asmens įtūžio. - Kails 12:55, 9 rugpjūčio 2015 (EEST).