Apskundimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Emblem-paragraph.svg  Straipsnio tekstas ar jo dalis yra teisės akto ar jo fragmento kopija, kurią dar reikia pritaikyti Vikipedijai.
Pritaikykite pateiktą medžiagą Vikipedijai – perrašykite enciklopediniu stiliumi, apibendrinkite ar pan. Galite pateikti pasiūlymų diskusijose.

Apskundimas – galimybė prieštarauti kokiam nors sprendimui ar nutarimui, siekiant jį pakeisti ar panaikinti (esant neveikimui - įpareigoti veikti); atitinkami veiksmai, to siekiant. Įgyvendinama aktyviais veiksmais (t. y. kai pateikiamas skundas).

Reformatio in peius[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Teisėje paprastai galioja pabloginimo draudimo principas (lot. reformatio in peius). Išimtis - teismo proceso metu, kai apskundžiant gali būti priimamas ir daug labiau nepalankesnis skundžiančiajam asmeniui sprendimas nei apskųstasis.

Ikiteisminio tyrimo pareigūno proceso veiksmų ir nutarimų apskundimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ikiteisminio tyrimo pareigūno proceso veiksmus ir nutarimus proceso dalyviai arba asmenys, kuriems taikytos procesinės prievartos priemonės, gali apskųsti ikiteisminį tyrimą organizuojančiam ir jam vadovaujančiam prokurorui. Jei prokuroras atsisako patenkinti skundą, šis jo nutarimas gali būti skundžiamas aukštesniajam prokurorui LR BPK 63 straipsnyje nustatyta tvarka (LR BPK 62 str. 1 d.).

Skundas paduodamas prokurorui tiesiogiai arba per ikiteisminio tyrimo pareigūną, dėl kurio proceso veiksmų ar nutarimų skundžiamasi. Skundai gali būti tiek rašytiniai, tiek žodiniai. Dėl žodinių skundų ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras surašo protokolą. Jį pasirašo pareiškėjas ir skundą priėmęs ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras.

Ikiteisminio tyrimo pareigūnas gautą skundą kartu su savo paaiškinimais privalo per vieną dieną nuo skundo gavimo perduoti prokurorui.

Skundo padavimas iki jo išsprendimo nesustabdo skundžiamo veiksmo ar nutarimo vykdymo, išskyrus atvejus, jeigu tai padaryti pripažįsta esant reikalinga pats ikiteisminio tyrimo pareigūnas arba prokuroras.

Prokuroro proceso veiksmų ir nutarimų apskundimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prokuroro proceso veiksmus ir nutarimus proceso dalyviai arba asmenys, kuriems taikytos procesinės prievartos priemonės, gali apskųsti aukštesniajam prokurorui. Jei aukštesnysis prokuroras atsisako patenkinti skundą, šis jo nutarimas gali būti skundžiamas ikiteisminio tyrimo teisėjui (LR BPK 63 str. 1 d.).

Skundas paduodamas aukštesniajam prokurorui tiesiogiai arba per prokurorą, dėl kurio veiksmų ar nutarimų skundžiamasi. Skundai gali būti tiek rašytiniai, tiek žodiniai. Dėl žodinių skundų prokuroras surašo protokolą. Jį pasirašo pareiškėjas ir skundą priėmęs prokuroras.

Skundo padavimas iki jo išsprendimo nesustabdo skundžiamo veiksmo ar nutarimo vykdymo, išskyrus atvejus, jeigu tai padaryti pripažįsta esant reikalinga prokuroras (LR BPK 63 str.).[1].

Teisinė gynimo priemonė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Teisinė gynimo priemonė.

Apskųsti galima imantis įvairių teisinių priemonių, t. y. teisiškai ginčyti kokį nors oficialų veiksmą ar neveikimą.

Skundas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Procesinis skundas (apeliacinis, kasacinis skundas), administracinis, konstitucinis skundas.

Peticija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Peticija.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]