Apeliavimas į tikimybę

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Apeliavimas į tikimybęloginė argumentacijos klaida, daroma teigiant, kad jei kažkas gali įvykti, tai būtinai įvyks (arba, kas tas pats, niekada neįvyks jei tikimybė maža).[1][2] Tai yra argumentacijos klaida nepriklausomai nuo to, kokia aptariamo įvykio tikimybė.

Apeliavimas į tikimybę dažniausiai naudojamas kartu su kitomis argumentacijos klaidomis – slidžia nuokalne, netikrojo priežastingumo grupės klaidomis. Kai kas apeliavimo į tikimybę neišskiria, kaip atskiros klaidos.

Ši klaida labiau verta imti domėn jei tikimybė nėra labai jau maža ar didelė, taip pat jei nelabai tikėtinas įvykis, jei įvyktų, atsieitų brangiai. Saugumo technikoje, moksliniuose tyrimuose paprastai nustatoma formali tikimybės riba kuriai esant įvykis laikomas jau pakankamai tikėtinu ar negalimu.

Pavyzdžiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Spanair 5022 prieš lėktuvui kylant, vienas pilotas (pagal privalomą protokolą) antrojo paklausė ar priešsparniai ir užsparniai (angl. slats and flaps) yra tinkamoje padėtyje. „Priešsparniai ir užsparniai OK“ – atsakė antrasis pilotas, niekur nepasižiūrėdamas.[3] Šiuo atveju argumentacija buvo „jie niekada nebūna netinkamoje padėtyje“ – klaidinga, bet galima išvada praktiškai visada teisinga nes priešsparnius ir užsparnius valdyti yra tų pačių pilotų darbas. To skrydžio metu jie visgi nebuvo deramai nustatyti. Lėktuvas sudužo, žuvo 154 žmonės.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Appeal to Possibility. https://www.logicallyfallacious.com/logicalfallacies/Appeal-to-Possibility
  2. Appeal to probability url=http://www.toolkitforthinking.com/critical-thinking/anatomy-of-an-argument/deductive-logic-arguments/appeal-to-probability-1 Archyvuota kopija 2015-02-19 iš Wayback Machine projekto.
  3. „Los alerones del avión estrellado en Madrid no estaban activados“ [The ailerons of the crashed plane in Madrid were not activated] (ispanų). AFP. 6 September 2008. Suarchyvuotas originalas 8 September 2008.