Pereiti prie turinio

Aparatčikas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Aparatčikas (rus. аппаратчик, liet. „aparato žmogus“) – aukštas pareigas einantis partijos narys (funkcionierius) arba biurokratas socialistinėse valstybės bei partijos aparate.

Aparatčikai nuosekliai laikosi politinės vadovybės linijos, yra paklusnūs, jiems būdingas servilitetas, viršininko autoriteto bei aparato vadovaujančio asmens svarba, jo iškėlimas. Tokia veiklos strategija sudaro sąlygas sparčiai karjerai visose biurokratizuotose sistemose (valstybėje, partijoje, koncernuose).

Aparatčikų yra visose valstybėse ir visose politinėse sistemose. Kritinis mąstymas ir savarankiška veikla nėra pageidaujamas dalykas daugelyje organizacijų, dažnai netgi tai yra sankcionuojama, jei yra nukrypstama nuo oficialios linijos, ideologijos, programos.

Autoritarinio valdymo režimuose bei organizacijose tai yra skatinama. Karjerai kvalifikacija ar dalykinės savybės tokiu atveju vaidina menką arba antraeilį vaidmenį.

Aparatčikas Vakaruose yra suprantamas kaip žmogus „be fantazijos“, visada lojalus ir patikimas organizacijos (pvz., partijos) narys arba darbuotojas.