Antanas Keblys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Antanas Keblys
Gimė 1921 m. birželio 14 d.
Baubliai, Kartenos vls., Kretingos apskr.
Mirė 2017 m. balandžio 3 d. (95 metai)
Veikla Lietuvių dainininkas (baritonas), chorvedys

Antanas Keblys (1921 m. birželio 14 d. Baubliuose, Kartenos valsč., Kretingos apskr. – 2017 m. balandžio 3 d.) – lietuvių dainininkas (baritonas) ir chorvedys.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mokėsi Baublių pradžios mokykloje ir Kretingos pranciškonų gimnazijoje, giedojo bažnytiniuose ir gimnazijos choruose. Rusų ir vokiečių okupacijų metais dirbo Kauno „Maisto“ bendrovėje.

1943 m. pasitraukė į Vokietiją. Kiek pasimokęs Hamburgo jūrininkų mokykloje, gavo darbo prekybiniame laive, kuris kursavo tarp Danijos ir Norvegijos. 1947 m. iš Vokietijos pateko į Angliją, kur toliau mokėsi jūreivystės amato ir dirbo įvairius darbus, įsitraukė į kultūrinę veiklą.

1951 m. apsistojo Monrealyje (Kanada), studijavo jūrų laivų inžineriją, apie 35 metus dirbo didžiausioje Monrealio „Molson" alaus darykloje.

Turėdamas gražų balsą ir didelį potraukį muzikai, privačiai pradėjo mokytis dainuoti. Operos solistės E. Kardelienės paskatintas dainavimo studijas tęsė Monrealio McGill universiteto Muzikos fakultete.

Studijų metais dainavo choruose ir klasikinių operų spektakliuose. Kaip solistas pirmiausia pradėjo reikštis Monrealio Aušros Vartų ir Šv. Kazimiero lietuvių bažnyčiose. 1964 m. balandžio 11 d. Monrealio Aušros Vartų parapijos salėje įvyko pirmasis A. Keblio rečitalis, kurių vėliau vis daugėjo. Dainininkas pradėjo dalyvauti Kanados miestuose rengtuose festivaliuose – konkursuose, kur laimėtos pirmosios ir antrosios premijos. A. Keblio solinių koncertų vis daugėjo. Su pasisekimu jis dainavo ne tik Kanadoje, bet ir JAV, Australijos, Brazilijos lietuvių įvairiuose renginiuose ir pagaliau Lietuvoje. Iš viso dainininkas surengė apie 100 solinių koncertų.

A. Keblio kūrybinis darbas buvo susijęs su Monrealio Aušros Vartų parapijos mišriuoju choru, kurį į didelį ir pajėgų meninį kolektyvą išaugino 1965 m. pradėjusi jam vadovauti darbšti muzikė M. Roch. A. Keblys dirigentei padėjo mokyti chorą, o koncertuose atlikdavo daugelio kūrinių solo partijas, retkarčiais ir diriguodavo. Choras daug koncertavo Kanadoje ir kitur, dainavo 1967 ir 1975 m. pasaulinėse parodose Monrealyje, dalyvavo dainų šventėse ir kituose tautiniuose renginiuose. Jis turėjo parengęs didelį ir turiningą koncertinį repertuarą, uoliai propagavo lietuvišką muziką. 1969 choras išleido savo pirmąją plokštelę, vėliau padarė ir kitokių įrašų.

Nuo 1968 m. A. Keblys daug metų kūrybiškai vadovavo vyrų vokaliniam oktetui (jame ir pats dainavo). Oktetas koncertavo Kanados ir JAV miestuose bei lietuvių kolonijose.

Išleido vieną ilgai grojančią plokštelę ir apie 80 audiokasečių, 5 videokasetes. Kasetėse įrašytos solo dainos, koncertai su Aušros Vartų chorų, su vyrų vokaliniu oktetu ir su klaipėdiškio V. Tetensko vadovaujamu lietuvių liaudies instrumentų ansambliu.

1977 m. A. Keblys pirmą kartą lankėsi Lietuvoje, viešėjo savo tėviškėje, Vilniuje giedojo Vilniaus Šv. Petro ir Povilo bažnyčioje. 1991 m. su kitais solistais chorui ir orkestrui talkino keliuose Žemaitijos miestuose atliekant A. Stankevičiaus kantatą „Kryžių ir Rūpintojėlių Lietuva“. 1993 m. koncertavo Klaipėdos universiteto Menų fakultete, 1994 m. – Vilniuje, 1998 m. viešėjo Klaipėdoje ir Palangoje. 1998 m. išleista prof. Vytauto Tetensko parengta knyga „Antano Keblio daina Lietuvai".

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Boleslovas Zubrickas. Pasaulio lietuvių chorvedžiai: enciklopedinis žinynas. Vilnius, 1999. Informacijos publikavimui gautas žodinis autoriaus leidimas.