Annie Lou Leibovitz

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Annie Lou Leibovitz

Annie Lou Leibovitz (g. 1949 m. spalio 2 d.) – Amerikos įžymybių fotografė. Pagrindinis jos darbo principas – glaudus sąlytis tarp fotografo ir fotografuojamo objekto.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Annie Lou Leibovitz gimė Waterbury mieste (JAV), buvo trečia iš šešių vaikų. Jos motina, Marilyn Leibovitz, buvo šiuolaikinio šokio mokytoja, o tėvas, Sam Leibovitz – Jungtinių Valstijų karinių oro pajėgų pulkininkas-leitenantas.

Vidurinėje mokykloje ji pradėjo domėtis įvairia menine veikla – rašyti ir groti muziką. Vėliau, San Francisko meno institute, studijavo tapybą. Fotografija susidomėjo gyvendama Filipinuose, kur jos tėvas per Vietnamo karą dirbo oro pajėgose. Vėliau keletą metų ji tobulino savo fotografavimo įgūdžius dirbdama įvairius darbus, įskaitant ir kelių mėnesių darbą Amire, Izraelyje, 1969 m.

Karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žurnalas „Rolling Stone“[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kai A. Leibovitz 1970 m. grįžo į Jungtines Amerikos Valstijas, ji pradėjo savo karjerą kaip personalo fotografė, pradėjusi dirbti žurnale „Rolling Stone“. 1973 m. leidėjas Jann Wenner paskyrė Leibovitz vyriausiasios fotografės pareigas žurnale „Rolling Stone“, – čia ji pardirbo 10 metų. Leibovitz dirbo žurnalui iki 1983 m., o jos darytos intymios įžymybių nuotraukos padėjo suformuoti žurnalo bendrą įvaizdį.

Dirbdama su „Rolling Stone“, Annie tapo žinoma iš kitų žurnalų. Richard Avedon`o portretai buvo svarbus ir stiprus pavyzdys jos gyvenime. "Ji sužinojo, kad jūs galite dirbti žurnalui ir rasti laiko savo asmeniniam tobulėjimui, kuris jai buvo svarbiausias. Ji dirba su žmonėmis, kurie ją myli ir kurie „atveria savo širdį ir sielą, ir gyvena su tavimi“.

Grupė „The Rolling Stones“[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Leibovitz fotografavo grupę „The Rolling Stones“ San Franciske 1971 m. ir 1972 m., ir 1975 m. dirbo fotografe Rolling Stones koncertų ture po Ameriką. Labiausiai jai patinkanti nuotrauka iš šio turo yra lifte su Mick Jagger

John Lennon[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1980 m. gruodžio 8 d. Leibovitz su John Lennon surengė fotosesiją žurnalui „Rolling Stone“. Nuotrauka turėjo būti publikuojama žurnalo viršelyje. Iš pradžių ji norėjo, kad Lennon puozuotų vienas, kaip norėjo žurnalo redakcija, bet Lennon reikalavo, kad viršelyje jo nuotrauka būtų kart su Yoko Ono. Tuomet Leibovitz pabandė išgauti kažką panašaus į pasibučiavimo sceną kaip albumo „Double Fantasy“ viršelyje, kuriai jis labai patiko. Lennon turėjo nusirengti drabužius ir susirangyti šalia Yoko. Jis labai stipriai prisiglaudė šalia Yoko, tačiau ji atrodė šalta, tarsi jis būtų vos prigludęs prie jos. Tai buvo nuostabu ir pažvelgę į pirmą Polaroid nuotrauką jie buvo labai susijaudinę. John sakė: „Jūs tiksliai apibrėžėte mūsų santykius. Pažadėkite, kad ši nuotrauka patektų ant viršelio“. Leibovitz buvo paskutinis asmuo profesionaliai nufotografavusi John Lennon – po penkių valandų jis buvo nužudytas Mark David Chapman.

Asmeninis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Leibovitz palaikė romantiškus santykius su rašytoja ir eseiste Susan Sontag. Jos susitiko 1989 m., kai abi jau buvo spėjusios išgarsėti ir padaryti karjerą. Leibovitz pasiūlė Sontag pabūti mentore ir konstruktyviai kritikuoti jos darbą.

Nei Leibovitz, nei Sontag, niekada anksčiau viešai neatskleisdavo, ar jų santykiai buvo šeimyniški, ar draugiški, ar romantinio pobūdžio. Tačiau, viename interviu, Leibovitz, pristatydama savo knygą „Fotografo gyvenimas 1990–2005 m. ", pasakė, kad knygoje vaizduojama daugybė istorijų, o su Susan buvo meilės istorija[1].

Įvade į naują knygą ji išsamiau kalbėjo apie romantiškus ir intelektualius santykius su Sontag, trumpai aptardama knygą, kaip jos dirbo kartu. Knygoje yra daug nuotraukų su Sontag, gyvenimą kartu, įskaitant ir nuotraukas iš mirties patalo.

Leibovitz pripažino, kad ji ir Sontag palaikė romantiškus santykius. Kai paklausė, kodėl ji naudojo tokias sąvokas kaip „draugė“, apibūdinti Sontag vietoj labiau specifinių, pavyzdžiui, „partnerė“ arba „meilužė“, Leibovitz pagaliau pasakė, kad „meilužė“ ji buvo puiki. Vėliau ji tai pakartojo, patvirtindama ir nurodydama prie „San Francisco Chronicle“: „Vadinkite mus įsimylėjėlėmis. Man patinka šis žodis. Tai skamba romantiškai. Turiu galvoje, kad būtų aišku. Aš myliu Susan“[2].

Vaikai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Leibovitz turi tris vaikus: Sarah Cameron Leibovitz (g. 2001 m. spalis) gimė tada, kai Leibovitz buvo 51 metai. Jos dvynes Susana ir Samuelle pagimdė surogatinė motina 2005 m. gegužės mėn.

Fotografijos knygos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Fotografijos
 • Fotografijos 1970–1990 m.
 • Šokėjai: Nuotraukos Annie Leibovitz
 • Baltojo ąžuolo šokių projektas: Annie Leibovitz fotografijos
 • Olimpiniai portretai
 • Moterys
 • Amerikietiška muzika
 • Fotografo gyvenimas 1990–2005 m.
 • Annie Leibovitz: Darbe

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Janny Scott (2006-10-06). „From Annie Leibovitz: Life, and Death, Examined“. New York Times. http://www.nytimes.com/2006/10/06/arts/design/06leib.html?pagewanted=3&_r=1. Nuoroda tikrinta 2007-07-19.
 2. Edward Guthmann (2006-11-01). „Love, family, celebrity, grief – Leibovitz puts her life on display in photo memoir“. San Francisco Chronicle. http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/c/a/2006/11/01/DDGCKM2T9J1.DTL. Nuoroda tikrinta 2007-07-19.